Formatıon of Au-Ag-Cu ternary alloys by electrochemıcal deposıtıon
Elektrokimyasal kaplama yöntemi ile Au-Ag-Cu üçlü alaşımlarının oluşturulması
  1. Tez No: 741609
  2. Yazar: BERKAY ÇAĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METEHAN ERDOĞAN, PROF. DR. İSHAK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Altın–Gümüş–Bakır alaşımları yüksek elektrik iletkenliği, yüksek korozyon ve aşınma direncine sahiptir. Bu alaşımlar çoğunlukla 360° dönme kabiliyetine sahip olan hava, deniz ve kara savunma sistemleri, manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi gibi elektromekanik sistemlerin önemli parçalarından olan kayar bileziklerde kullanılır. Bu çalışma kapsamında, altın, gümüş ve bakır metal iyonlarını; altın siyanür, gümüş siyanür ve bakır siyanür içeren tekli, ikili ve üçlü karışımlı kaplama banyolarından almak için en uygun potasyum siyanür miktarı ve indirgeme potansiyelini belirlemek amacıyla statik potansiyel ve dönüşümlü voltametri çalışmaları yapılmıştır. Farklı potasyum siyanür, potasyum altın siyanür, gümüş siyanür, bakır siyanür konsantrasyonları ve indirgenme potansiyellerinin alaşım kompozisyonuna etkileri çalışılmıştır. Taramalı elektron mikroskobu, enerji dağılımlı spektroskopisi ve x-ray florışıması karakterizasyon cihazları ile analizler yapılarak numunelerin yüzey ve kesitlerinden; yüzey morfolojisi, kaplama kalınlıkları ve alaşım kompozisyonları hakkında bilgi toplanmıştır. Ayrıca, farklı alaşım miktarlarına sahip numunelerin sertlik testleri yapılmış ve sonuçlar elektrokimyasal olarak kaplanmış saf Au ile kıyaslanmıştır. Son olarak, altın-gümüş-bakır alaşımı ve nikel kaplama katmanları arasındaki yapışma dayanımını incelemek için nano-indentasyon cihazı ile çizik testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gold-Silver-Copper alloys have high electrical conductivity and high corrosion and wear resistance. They are mostly used in slip rings, which are the significant part of electromechanical systems having ability to rotate 360° such as air, naval and land defense systems, medical devices like magnetic resonance imaging or computed tomography. In the scope of the study, static potential and cyclic voltammetry measurements were done to determine the optimum potassium cyanide amount and reduction potential for gold, silver and copper metal ions from unary, binary and ternary mixtures of potassium gold cyanide, silver cyanide and copper cyanide plating baths. The effects of different potassium cyanide, potassium gold cyanide, silver cyanide and copper cyanide concentrations and reduction potentials on the deposited alloy composition were studied. Analyses by scanning electron microscopy, energy dispersive spectroscopy and x-ray fluorescence characterization devices were carried out to obtain information on surface morphology, coating thicknesses and alloy compositions from the top and cross section of samples. Moreover, hardness tests of samples having different alloy compositions were done and results were compared with electroplated pure Au. Finally, scratch test via nano-indentation device was done to observe the bonding strength between gold-silver-copper alloy and nickel coating layers.