Trendelenburg pozisyonunda laparoskopik cerrahi yapılan hastalarda optik sinir kılıf çapının değerlendirilmesi
Assessment of optic nerve sheath diameters of patients undergoing laparoscopic surgery in trendelenburg position
  1. Tez No: 741608
  2. Yazar: BURAK ÖMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. PELİN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Laparoskopik cerrahiler için karın boşluğunun karbondioksit ile şişirilmesi (insuflasyon) ve bazı ameliyatlar için baş aşağı pozisyon (Trendelenburg) verilmesi gerekmektedir. Pnömoperitonyuma sekonder oluşan pozitif intraabdominal basınç nedeniyle intrakraniyal basınç etkilenmektedir. Ameliyat sırasında uygulanan 25-40 derecelik baş aşağı pozisyon beyin omurilik sıvısının basıncını artırır. Bu etkiler serebral ödeme ve intrakraniyal basınçta artışa neden olabilir. Optik sinir kılıf çapının ultrasonografi ile invaziv olmayan yöntemle ölçülmesi artan intrakraniyal basıncın erken tanınmasını sağlayabilir. Çalışmamızın amacı Trendelenburg pozisyonunda laparoskopik cerrahi geçirecek hastalarda cerrahinin farklı zamanlarında optik sinir kılıf çapı değişimlerini değerlendirmekti. Prospektif, gözlemsel olan çalışmamıza genel anestezi altında Trendelenburg pozisyonunda laparoskopik cerrahi yapılan 18-75 yaş arası 40 hasta dâhil edildi. Optik sinir kılıf çapı dört zamanda ölçüldü. T0– Trakeal entübasyondan hemen sonra, nötral pozisyonda (bazal değer), T1– Pnömoperitonyum ve Trendelenburg pozisyonundan 10 dk sonra, T2– Pnömoperitonyum ve Trendelenburg pozisyonundan 60 dk sonra, T3– Pnömoperitonyum sonlandırılıp nötral pozisyona alındıktan 10 dk sonra. Ölçümlerle eş zamanlı olarak vital bulgular ve solunum parametreleri kaydedildi. Arteryel karbondioksit basıncı, optik sinir kılıf çapı ölçümlerine paralel şekilde laparoskopi ve Trendelenburg pozisyonuyla beraber yükseldi; nötr pozisyona döndükten sonra tekrar düştü. Trendelenburg pozisyonunun 10. dakikasında yapılan T1 ölçümünün, T0 ölçümüne göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü. Yine Trendelenburg pozisyonunun 60. dakikasında yapılan T2 ölçümüyle, T1 ölçümü arasında da anlamlı fark gözlendi. Bu fark Trendelenburg süresinin uzamasının optik sinir kılıf çapındaki artışla ilişkili olduğunu göstermektedir. Pnömoperitonyum sonlandırıldıktan ve pozisyon düzeltildikten 10 dakika sonra yapılan T3 ölçümünde, optik sinir kılıf çapının T2 ölçümüyle kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde küçüldüğü bulundu. Fakat bu küçülmeye rağmen, optik sinir çapı halen başlangıç ölçümlerine göre anlamlı düzeyde yüksek kalmaya devam etti. Sonuç olarak, optik sinir kılıf çapının Trendelenburg pozisyonuyla ve pnömoperitonyumla arttığını tespit ettik. Pozisyonun düzeltilip pnömoperitonyum sonlandırıldıktan sonra 10. dk ölçülen ameliyat sonu ölçüm sonuçlarının, bazal değerlere yaklaşmakla birlikte hâlâ ilk ölçüme göre yüksek olduğunu tespit ettik. Çalışmamızın sonucuna göre, intrakraniyal basınç takibi gerektiren olgularda Trendelenburg pozisyonunda laparoskopik cerrahi yapılırken, invaziv olmayan bir yöntem olan optik sinir kılıf çapının ultrasonografik ölçümünün klinik takip amacıyla kullanılabileceğini düşünüyoruz
Özet (Çeviri)
For laparoscopic surgeries, the abdominal cavity should be inflated with CO2 and for some operations, head-down position (Trendelenburg) is performed. Intracranial pressure is affected due to positive intra-abdominal pressure secondary to pneumoperitoneum. The 25-40 degree head-down position performed during the operation increases the pressure of the cerebrospinal fluid. Therefore, cerebral edema and an increase in intracranial pressure may occur. Non-invasive measurement of the diameter of the optic nerve sheath by ultrasonography can provide early recognition of intracranial pressure. In this study, we evaluated the changes in optic nerve sheath diameter surgery in patients undergoing laparoscopic surgery in the Trendelenburg position. Forty patients aged between 18-75 years who underwent laparoscopic surgery in Trendelenburg position under general anesthesia were included in this prospective observational study. Optic nerve sheath diameter was measured at four times. T0– Immediately after tracheal intubation, in neutral position (basal value), T1– 10 min after Pneumoperitoneum and Trendelenburg position, T2– 60 min after Pneumoperitoneum and Trendelenburg position, T3– 10 min after Pneumoperitoneum is terminated and neutral position. Vital signs and respiratory parameters were recorded simultaneously with the measurements. Arterial carbon dioxide pressure increased with laparoscopy and Trendelenburg position parallel to the optic nerve sheath diameter measurements then decreased again after returning to the neutral position. The measurements performed at the 10th minute of the Trendelenburg position (T1) was found to be significantly higher than T0 baseline measurements. There were also a significant differences between the measurements at the 60th minute of the Trendelenburg position (T2) and T1 values. This difference showed that the increase in Trendelenburg duration was associated with the increase in optic nerve sheath diameter. At the end of the operation, 10 minutes after the termination of pneumoperitoneum and correction of the position, it was observed that the diameter of the optic nerve sheath was statistically significantly reduced (T3). However, T3 values were still high when compared to the basal values (T0) measured at the beginning of the operation. As a result, the optic nerve sheath diameter increases in relation to the position and pneumoperitoneum. And after correcting the position and pneumoperitoneum, sheath diameters start to decrease however does nor reach to the baseline levels. With these results, it is showed that ultrasonographic measurement of optic nerve sheath diameter measurements can be used for clinical follow-up for intracranial pressure of laparoscopic surgery patients in Trendelenburg position.