Plastik sanatlar ve sibernetik
Fine arts and cybernetics
- Tez No: 74161
- Danışmanlar: PROF. MÜMTAZ IŞINGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET.Plastik Sanatlar ve Sibernetik' isimli bu çalışma sanat ve bilimin çakıştığı sibernetik çağın gerçekliğine plastik sanatlar açısından bir bakıştır. Sırası He : Heykel ve Otomat adını taşıyan İlk bölümde, 1 9 yy'la kadar heykelin bir dalı olan otomat heykelin gelişimi anlatılmıştır. Sanatta ve Bilimde Devrim adını taşıyan ikinci bölümde. Dünya Savaşları sonrası sanatın ve bilimin kendi alanlarındaki gelişmeler ile birbirleriyle olan etkileşimleri anlatılmıştır. Entropi (Termodinamiğin ikinci yasası) isimli bölümde bu kavramın sibernetik ve plastik sanatlardaki yansımaları anlatılmıştır. Simülasyon isimli son bölümdeyse insanlığın ulaştığı yeni bir gerçeklik olan simülasyonun plastik sanatlardaki etkileri ve sonuçlan anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY Bearing the title 'Plastic Arts & Cybernetics', this study, tries toreview the reality of an 'age of cybernetics' during which widespread crossover of arts and science has occurred, and how it the plastic arts. Consisting parts are in the following order; The first chapter named 'Stulpture and Automata* mostly conveys the progress of automata- which is a branch of sculpture -until the 19* century. In the second chapter, titled 'Revolution in Arts and Science*, the developments after the world wars in arts on sciencetific fields and the influences on each other have been mentioned. Third part holding the title 'Entropy' -second law of thermodynamics, recognized the reflections of this concept on cybernetics and arts. 'Simulation', the ultimate reality reached by humankind is the last title influences and the results