Sibernetik sanatta organizma ve makineler
Organisms and machines in cybernetic art
  1. Tez No: 794064
  2. Yazar: CEREN SU ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez felsefi olarak bir çok filozofun üzerine tartıştığı organizma-makine karşıtlığı ve benzerliği hakkındaki araştırmalar ışığında sibernetiğin ve sibernetik sanatın aynı konuyu nasıl ele aldığını incelemektedir. Descartes ve Aristotales gibi ilk çağ düşünürlerinin makinelere birer ruh atadığı kartezyen düşüncenin zaman içersinde Immanuel Kant, Georges Cangulheim ve Gilbert Simondon gibi düşünürlerce tekrar gündeme gelmesiyle makineler ve organizma arasındaki ilişki tarihsel, sosyolojik ve ontolojik olarak tekrardan sorgulanır. Norbert Weiner'ın temellerini attığı sibernetik bu tartışmaların izleğinde hem organizmayı hem de makineleri bir arada araştıran bir sistem teorisi ortaya koyar. Sibernetik disiplinlerarası bir yapı ortaya koyar ve bilimsel alanlar dışında pek çok alanla temas etmiştir. Sibernetik teorilerin sanat alanında kullanılmaya başlaması ve kuramlaştırılması Roy Ascott, Nicolas Schöffer gibi sanatçılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Ortaya çıkan eserlerde; etkileşim, geri bildirim, katılımcılık gibi unsurlarla, sanat, bilim ve teknoloji işbirliği içersindedir. Stelarc, Arthur Elsenaar gibi sanatçılar beden ile , Eduardo Kac, Gilberto Esperza gibi sanatçılar ise diğer canlılarla makineyi yanyana getirerek sibernetik sanatın unsurlarıyla birleştirmişlerdir. Tezde ele alınan sanatçıların eserleri üzerinden sibernetiğin önermesi olan organizma ve makinelerde benzer işlevlerle tanımlanan sistem ile hem canlıların (beden, hayvanlar, bitkiler) hem de makinelerin nasıl kullanıldığına bakılır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how cybernetics and cybernetic art deal with the same subject in the light of research on the organism-machine opposition and similarity, which many philosophers have discussed philosophically. The relationship between machines and organisms is questioned historically, sociologically and ontologically, as the Cartesian thought, which is a soul attachment to machines by early age philosophers such as Descartes and Aristotle, is brought to the agenda by thinkers such as Kant, Cangulheim and Simondon over time. Cybernetics, whose foundations were laid by Norbert Weiner, presents a system theory that explores both organisms and machines together in the course of these discussions. Cybernetics presents an interdisciplinary structure and has been in contact with many fields other than scientific fields. The beginning of the use and theorization of cybernetic theories in the field of art was carried out by artists such as Roy Ascott and Nicolas Schöffer. In the resulting works; With elements such as interaction, feedback and participation, art, science and technology are in cooperation. Artists such as Stelarc and Arthur Elsenaar combined the body with the machines, while artists such as Eduardo Kac and Gilberto Esperza brought the machine side by side with other living things and combined it with the elements of cybernetic art. Through the works of the artists discussed in the thesis, it is examined how both living things (body, animals, plants) and machines are used with the system defined by similar visuals in organisms and machines, which are the thought of cybernetics.