Madenlerle ilgili yaptırım uygulama ve kentleşme bağlamında kısıtlama yetkisi
Implementing sanctions related to mines and restriction authority in the context of urbanization
- Tez No: 741616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI YÜCEL BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
1982 Anayasası'nın 168 inci maddesi uyarınca devletin hüküm ve tasarrufu altında olan madenlerin aranması ve işletilmesi hakkı ve buna bağlı olarak yaptırım uygulama yetkisi Devlete aittir. İdari karar sonucu uygulanan idari yaptırımlar ve ruhsat alanlarının kısıtlanmasına dair kararlar yargısal denetime tabidir ve hukuka uygunluk denetimi, madencilik sektörünün ekonominin itici gücü olması nedeniyle önem arz etmektedir. Bu nedenle tez konusu“Madenlerle İlgili Yaptırım Uygulama ve Kentleşme Bağlamında Kısıtlama Yetkisi”olarak belirlenmiş, yerel mevzuat kapsamında değerlendirme yapılmıştır. Tezde, madencilikte Cumhuriyet öncesi dönemden günümüze kadar öne çıkan yenilikler tarihsel açıdan ve Devletin hükümranlık yetkisi kapsamında açıklanmış ve madencilik faaliyetleri yürütülürken birden fazla kanun uygulama alanı bulmakla birlikte tez kapsamında 3213 sayılı Maden Kanunu uyarınca tesis edilen idari yaptırımlara ilişkin inceleme yapılmıştır. 3213 sayılı Maden Kanunu ile Devlete tanınan ruhsat alanlarını kentleşme ve benzeri gerekçelerle kısıtlama, belirli bölgeleri madencilik faaliyetlerine kapatma yetkisine 18/5/2017 tarih ve 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile eklenen maden bölgesi ilan etme ve ruhsatları taşıma yetkileri sonuçları itibariyle idari yaptırımlar kadar etkili sonuçlar doğurmuştur. Kentleşme için temel hammadde olan madenlerin yine kentleşme üzerindeki olumsuz etkilerinin her iki unsurun öne çıkan önem ve özellikleri dikkate alınarak incelenmesi gerekmektedir. Bu nedenle, tezde Türkiye ile kısıtlı olmak üzere çalışma yapılarak, mevzuat incelemesi ile birlikte yargı kararları değerlendirilmiştir. İlk ve tek maden bölgesi uygulaması olan İstanbul Cebeci Maden bölgesinde yapılan kısıtlama işlemi kentleşme bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to explore and exploit mines, which are under the authority and at the disposal of the State according to the Article 168 of the Constitution, and correspondingly, the authority of implementing sanction related to mines belong to the State. Administrative sanctions, which are implemented upon an administrative decision and administrative decisions related to restriction of a mining license area, are subject to judicial review. Judicial review is vital since the mining sector is the driving force of the economy. Hence, the thesis topic is decided as“Implementing Sanctions Related To Mines and Restriction Authority in the Context of Urbanization”and studied in the context of domestic law. In the thesis, the prominent changes in mining from the Pre-Republic era to nowadays are explained in a historical view and in the scope of sovereignty of State and, although different acts could be applied, the administrative sanctions that are implemented due to mining activities, within the Act, numbered 3213 are examined. Beyond the authority of implementing administrative sanctions, declaration of mining area and removal of mining license area which are created by the Act numbered 7020 and dated 18/05/2017 in addition to the authority of closing some places to the mining completely or restrict the mining activities with similar reasons have consequences as effective as administrative sanctions. Mines that on one hand provide raw materials for urbanization but on the other hand may have huge negative effects on it should be examined carefully by taking into consideration both mentioned factors. Therefore, in the thesis, while the subject is examined limited to Turkey, the legislation and judicial decisions evaluated. İstanbul Cebeci Mining Area, the first and only mining area implementation is analyzed in the context of urbanization.