Genç Parkinson hastalarının ruhsal işleyişlerinin narsistik eksen ve nesne kaybı problematiğinde değerlendirilmesi
Psychic functioning of young Parkinson's patients through projective tests in object loss problematic and narcissistic axis
- Tez No: 741617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF YAVUZ SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında psikanalitik literatürde yeterinde çalışılmamış bir hastalık olan, nörolojik olarak beyinde dopamin hücresi kayıplarının hareket kayıplarına yol açması şeklinde görünen Parkinson hastalığının ruhsallıkta görünümlerinin çalışılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada, 13 Genç başlangıçlı Parkinson hastasının ruhsal özellikleri Rorschach ve TAT testleri ile nesne kaybı problematiğinde ve narsisistik eksende incelenmiştir. Parkinson hastalığı (PH) beyin sapında dopamin üreten hücrelerin hasarı veya kaybı ile vücutta hareket bozukluğuna sebep olan bir hastalıktır. Beyin sapında gerçekleşen bu hasarın nasıl ortaya çıktığı, neden bazı insanlarda olduğu, neden bazı insanlarda olmadığı henüz tespit edilememiştir. Parkinson hastalığı 40 yaşın üzerindeki her yüz bin kişide yüz ile iki yüz kişi etkileyen hastalıktır. Ortalama tanı yaşı 70 olan bu hastalığın daha önceki yaşlarda ortaya çıkması durumunda erken başlangıçlı/genç Parkinson hastalığı denilmektedir. Tez çalışmasında hareket bozukluğuna dair bedensel kırılganlık ile narsisitik kırılganlık birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularında Genç başlangıçlı Parkinson hastalarının narsisistik olarak kırılgan bir benliğe sahip olduğu bunun sonucunda da narsisistik savunmaları kullandıkları ve nesne kaybına dair yoğun endişelerinin olduğu dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, it is aimed to study the psyhological aspects of Parkinson's Disease that has not been studied extensively in the psychoanalytic literatüre and wich appears as the neurological loss of dopamine cells in the brain leading to loss of movement. In this study, the psychic functioning of 13 young-onset Parkinson's patients were analyzed using the Rorschach and TAT tests in object loss problematic and narcissistic axis. Parkinson's disease (PD) is a disease that causes movement disorders in the body with the damage or loss of dopamine-producing cells in the brain stem. How this damage to the brain stem occurs, why it happens in some people and why it is not in some people has not yet been determined. Parkinson's disease is a disease that affects one hundred to two hundred people out of every hundred thousand people over the age of 40. This disease, whose mean age at diagnosis is 70, is called early-onset/young Parkinson's disease if it occurs at earlier ages. Physical vulnerability related to movement disorder and narcissistic vulnerability were evaluated together. In this study, it was found that Young-onset Parkinson's patients have a narcissistic fragility of identity, and as a result, they use narcissistic defenses and have anxiety about object loss.