Hematoloji hastalarında oral mukozit riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of oral mucositis risk in hematology patients
  1. Tez No: 741642
  2. Yazar: HİLAL BENZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma kemoterapi alan hematolojik tanılı bireylerin oral mukozit riskini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışmanın örneklemini SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Servisi ve Ayaktan Kemoterapi Ünitesine başvuran 97 birey oluşturmuştur. Araştırma Ekim 2021 – Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama formu olarak 'Tanıtıcı Bilgi Formu' ve 'Hematoloji Hastalarında Oral Mukozit Risk Değerlendirme Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Spearman sıra korelasyon katsayıları ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the risk of oral mucositis in individuals with hematological diagnosis who received chemotherapy. The sample of this descriptive study consists of 97 individuals who applied to SANKO University Sani Konukoğlu Practice and Research Hospital Hematology Service and Outpatient Chemotherapy Unit. The research was conducted between October 2021 and May 2022. In the research,“ Introductory İnformation Form ”and“Oral Mucositis Risk Assessment Scale in Hematology Patients”were used as data collection. Data were evaluated with Mann-Whitney U test, KruskalWallis test, Spearman rank correlation coefficients.