Kemoterapi uygulanan hematolojik maligniteli hastalarda oral mukozit riskinin ve bakım gereksinimlerinin değerlendirilmesi
Chemotherapy in patients with hematological malignancies applied oral mucositis assessment of risk and maintenance requirements
  1. Tez No: 324199
  2. Yazar: NURCAN KEPİÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hemşirelik, Hematology, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalı?ma hematolojik malignitesi olan ve kemoterapi tedavisi almaya ba?lamı? hastalarda olu?abilecek semptomları belirlemek, oral mukozit riskini saptamak, oral mukozite yönelik bakım gereksinimlerini belirlemek ve rehber olabilecek yeni bakım önerileri geli?tirmek amacıyla planlanmı?tır.Yöntem: Ocak 2012 ile Nisan 2012 tarihleri arasında etik kurul onayı alındıktan sonra ?stanbul?da bir üniversite hastanesinde yatarak kemoterapi tedavisi gören 18 ya? üstü hematolojik malignite tanılı hastalar arasından ara?tırmayı kabul eden 50 ki?i ile yapılmı?tır. Veri toplama aracı olarak ?Hasta Tanılama Formu?, ?Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği?, ?NCI-CTC Kemoterapiye Bağlı Oral/Farengeal Mukozit Değerlendirme Skalası? kullanılmı?tır. Her hastanın 7 gün aralıklarla oral mukoz membranı değerlendirilmi?tir. ?statistiksel analizlerde Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi ve Kolmogorov - Smirnov dağılım testi kullanılmı?tır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAim: This study in patients with hematologic malignancies and chemotherapy treatment started to identify symptoms that may occur, to determine the risk of oral mucositis, determine maintenance requirements and guidelines for oral mucositis that may be planned in order to develop new maintenance suggestions.Methods: Between January 2012 and April 2012 after approval by the ethical committee at a university hospital in Istanbul inpatient diagnosis of hematological malignancy undergoing chemotherapy among patients over the age of 18 with 50 people who accepted to participate were made. Data collection as a means of 'Patient Assessment Form', 'Edmonton Symptom Diagnostic Scale', 'NCI-CTC to chemotherapy oral / pharyngeal Mucositis Assessment Scale "was used. Each patient was evaluated for 7 days of oral mucous membrane. Statistical analysis Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test and Kolmogorov - Smirnov test was used for distribution.