Hematolojik maligniteli hastalarda kemoterapiye bağlı oral mukozit gelişme riski ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between the risk of developing chemotherapy-induced oral mucositis and quality of life in patients with hematologic malignancies
- Tez No: 965491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, hematolojik malignite tanısı almış yetişkin bireylerde kemoterapiye bağlı gelişen oral mukozit riski ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir tasarımla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Farabi Hastanesinde yetişkin hematoloji servisinde yatan 67 hasta ile yürütülmüştür. Veriler, toplanırken üç ayrı form kullanılmıştır. Bireylerin yaş, cinsiyet, tanı, tedavi şekli, hastaların evresi ve tedavi protokolü gibi tanıtıcı özelliklerini içeren kişisel bilgi formu sonrasında hastaların kemoterapi sürecinin üç farklı zaman noktasında (ilk yatış, kemoterapi başlangıcı ve 14. gün) uygulanan“Hematoloji Hastalarında Oral Mukozit Risk Değerlendirme Ölçeği”ve yaşam kalitesi değerlendirmesi için (ilk yatış ve 14. gün)“EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Bulgular SPSS 22.0 programı aracılığıyla analiz edilmiş; bağımsız gruplar t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları, kemoterapi sürecinde oral mukozit gelişme riskinin anlamlı biçimde arttığını ve bu artışın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Özellikle 14. gün değerlendirmelerinde, oral mukozit puanlarının belirgin şekilde yükseldiği ve buna paralel olarak genel iyilik hali ve fonksiyonel işlevsellikte azalma, semptom yükünde ise artış olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a descriptive and correlational design to examine the relationship between the risk of developing chemotherapy-induced oral mucositis and quality of life in adult patients diagnosed with hematologic malignancies. The research was carried out with 67 patients hospitalized in the adult hematology unit of Karadeniz Technical University Farabi Hospital. Data were collected using three different forms. Firstly, a personal information form including demographic and clinical characteristics such as age, gender, diagnosis, type of treatment, disease stage, and treatment protocol was administered. Subsequently, the“Oral Mucositis Risk Assessment Scale for Hematology Patients”was applied at three different time points during the chemotherapy process (initial hospitalization, chemotherapy initiation, and day 14), and the“EORTC QLQ-C30 Quality of Life Questionnaire”was used to assess quality of life at two time points (initial hospitalization and day 14). The findings were analyzed using SPSS version 22.0; independent samples t-test, ANOVA, and Pearson correlation analyses were performed. The results indicated that the risk of developing oral mucositis significantly increased during the chemotherapy process and this increase adversely affected quality of life. Particularly on day 14 assessments, oral mucositis scores were found to have increased markedly, accompanied by a decline in general well-being and functional status, and an increase in symptom burden.