Suça sürüklenen çocuklar bakımından ceza adalet sisteminin yüksek yargı kararları çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of the criminal justice system in terms of children involved in crime within the framework of high judicial decisions
  1. Tez No: 741689
  2. Yazar: EMİNE NURLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SABRİ ÇELİKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada öncelikle korunmaya muhtaç çocuklar üst başlığından hareketle suça sürüklenen çocuklar ele alınmıştır. Suça sürüklenen çocuğun tanımı, hangi faktörlerin çocukları suça sürükledikleri, çocukların genel anlamda hangi suç tiplerine eğilim gösterdikleri irdelenmiştir. Çocukların suça sürüklenmelerine karşı otoriterler tarafından alınan önlemler, uluslararası ve ulusal hukukta suça sürüklenen çocuklara dair düzenlemelere yer verilmiştir. Türkiye genelinde yerel mahkemeler tarafından suça sürüklenen çocuklar bakımdan verilmiş kararların denetlendiği Yargıtay Ceza Daireleri kararları, Yargıtay Ceza Genel Kurulu Kararları ve Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru yolu ile yapılan başvurulara ilişkin kararlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, belgesel tarama yöntemi ile incelenmiştir. İnceleme, suça sürüklenen çocukların yargılama aşamasında maruz kaldıkları tedbirlere ve muhakeme yöntemlerine, ayrıca haklarında verilmiş tedbir ya da mahkumiyet kararlarına yüksek yargının bakış açısını anlamaya yöneliktir. İncelemede, çoğu yerel mahkeme kararının, çocuklara özgü adalet sisteminde yer alan tedbir ve pozitif ayrıcalık içeren madde hükümlerinin uygulanmadığı ve daha çok yetişkinler hakkında verilen kararlar gibi suç ve ceza odaklı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, children who are in need of protection and children who are dragged into crime have been discussed. The definition of a child who has been dragged into a crime, what factors lead children to a crime, and what types of crimes children tend to in general terms have been examined. The measures taken by the authorities against the delinquency of children, the regulations on the delinquency of children in international and national law have been included. Decisions of the Criminal Courts of the Supreme Court, where decisions made by local courts throughout Turkey in the care of children who have been dragged into crime are supervised, decisions of the General Assembly of the Criminal Court of the Supreme Court and decisions on Individual applications to the Constitutional Court, decisions of the European Court of Human Rights have been examined using the documentary screening method. The review is aimed at understanding the point of view of the higher judiciary on the measures and methods of reasoning that children involved in crimes are subjected to at the trial stage, as well as on the measures or convictions that have been issued against them. In the review, it was concluded that most local court decisions do not apply the provisions of measures and articles containing positive privileges contained in the child-specific justice system, and are more focused on crime and punishment, such as decisions made about adults.