Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin teknoloji kullanımına yönelik tutumları
Physical education and sports teachers' attitudes towards technology use
  1. Tez No: 741690
  2. Yazar: KEZİBAN KOÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜSTEM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin teknoloji kullanımına yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Kırıkkale, Aksaray, Nevşehir, Yozgat, Konya ve Kırşehir'de Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı resmi ortaöğretim kurumlarında görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenleri, örneklemini ise bu illerde görev yapan 324 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“Eğitimde Teknoloji Kullanımı Öz-Yeterlilik Ölçeği”ile araştırmacı tarafından öğretmenlerin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma bulguları (SPSS) 22.0 programında analiz edilmiştir. Öncelikle araştırma kapsamındaki bütün öğretmenlerin sorulara verdikleri cevapların frekans ve yüzdelik oranları çıkarılarak betimsel istatistik analiz yapılmıştır. Verilerin, normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile tespiti sonucunda, parametrik test kapsamına giren bağımsız gruplarda bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin eğitim teknolojilerini kullanım durumları ile teknoloji tutum ve imkân verilerinin analizinde cinsiyet okullarda spor salonu ve spor malzemeleri bulunma durumu ve teknoloji kullanımlarına yönelik eğitim alma değişkenleri arasındaki durumların tespiti için t-testi kullanılmıştır. Öğretmenlerin tutumlarının yaş, mezuniyet, hizmet süresi ve görev yapılan şehir değişkenleri arasındaki ilişkisini tespit etmek için ise ANOVA testi kullanılmıştır. Sonuç olarak beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin teknolojik araçların eğitimde kullanılmasına, teknolojinin eğitim hayatına etkisine ve teknolojik araçların kullanımının öğretilmesine yönelik olumlu tutuma sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca, durağan cihazlar (fotoğraf makinesi, tepegöz cihazı vs.) ve durağan çıktılar (fotoğraf, basılı kaynaklar vs.) yerine daha çok dinamik cihaz ve çıktıların (bilgisayar, tablet, internet, video vs.) tercih edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to research physical education teachers' attitudes towards technology use. The population of the research consists of physical education teachers working in secondary high school education institutions affiliated to the Ministry of National Education in the provinces of Kırıkkale, Aksaray, Nevşehir, Yozgat, Konya and Kırşehir in the 2020-2021 academic year, while the sample consists of 324 physical education teachers working in these provinces. As the data collection tool,“Self Efficacy Scale Usage in Education”developed by Şahin (2000) and the“Personal Information Form”prepared by the researcher to determine the demographic characteristics of the teachers were used. The findings of the study were analyzed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 program. Initially, the frequancy and percentage rates of the answers given by all teachers within the scope of the research were determined and descriptive statistical analysis was applied. After determining the conformity of the data to normal distribution with the Shapiro-Wilk test,Independent Samples t Test and one way ANOVA test were applied to the independent groups, included in the parametric tests. The t-test was applied to determine the relationship between the use of educational technologies of the teachers attending into the investigation and the variables of gender in the analysis of technology attitude-possibility data, the availability of gymnasiums and sports tools in schools and the variables of technology use learning. The ANOVA test was used for the relationship between age, graduation, years of seniority and province variables. Eventually, it was determined that physical education teachers lean towards the use of technological equipments in education, the effect of technology on education period and the use of technological tools. Besides, it was confirmed that dynamic devices and outputs (computer, tablet, internet, video, etc.) were preferred rather than stationary devices (camera, overhead projector, etc.) and static outputs (photographs, printed sources, etc.).