MDA-MB-231 insan meme kanseri hücre hattında miR638'in rolünün incelenmesi
Investigation of the role of miR638 in the MDA-MB-231 human breast cancer cell line
- Tez No: 741693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYYUB EBRAHIMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Meme kanseri (MK), kadınlarda en sık görülen malign tümörlerden biridir ve kanserin ikinci önde gelen nedenidir. Yılda yaklaşık 1,5 milyon yeni vaka meme kanseri teşhisi konur ve her yıl yaklaşık 460.000 hasta meme kanseri kemo-direnç ve metastaz nedeniyle ölmektedir. Benzer özelliklere sahip birkaç meme kanseri hastası farklı klinik sonuçlar gösterir. Bu nedenle, biyolojik özelliklerin tanı, prognoz ve klinik sonuçların tahminiyle ilgili kısıtlamaları vardır. Meme kanseri hastalarının yaşam kalitesini iyileştiren yeni kişiselleştirilmiş tedavi yöntemlerinin tanımlanması için acilen yeni tanısal ve prognostik yaklaşımlara ihtiyaç vardır. miRNA profilleri, meme kanseri hastalarını tedaviye yanıt veren veya yanıt vermeyen gruplar olarak sınıflandırmak için etkili bir şekilde kullanılmıştır. Bu nedenle miRNA'ların meme kanseri progresyonunu potansiyel olarak düzenlediği açıkça gösterilmiştir ve meme kanserinin yeni tanısal, prognostik ve öngörücü biyobelirteçleri olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattında miR638 ve kontrol olarak miR kontrol lenti viral transdüksiyon yöntemi kullanarak yüksek seviyede ekspresyonu gerçekleştikten sonra hücrelerin bu vektörleri içine alıp almadıkları görüntülenecektir. miRNA'ların ekspresyonlarını kontrol etmek için vektörlerde bulunan GFP'nin, floresan mikroskop aracılığıyla meydana getirdiği yeşil ışıma dikkate alınacaktır. MTT yöntemi kullanarak hücrelerde proliferasyon ve çoğalma yeteneği test edilecektir. Bunun yanı sıra bahsi geçen hücrelerde miR638'in etkisini incelemek için transdüksiyonun ikinci günü hücrelerden RNA izole edilip kanser hücrelerinde önemli olan apoptoz ve proliferasyonla ilgili genlerin seviye ve değişiklikleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (GZ-PZR) yöntemiyle incelenecektir. Son olarak miR kontrol ve miR638'in MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattında yapılan bir çizgi çekme yöntemi ile migrasyonu (göç) nasıl etkilediğine bakılacaktır. Bu çalışmanın amacı, miR638'in insan meme kanseri hücre hatları üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer (BC) is one of the most common malignant tumors in women and the second leading cause of cancer. Approximately 1.5 million new cases of breast cancer are diagnosed annually, and approximately 460,000 patients die each year from breast cancer chemo-resistance and metastasis. A few breast cancer patients with similar characteristics show different clinical results. Therefore, biological features have limitations regarding diagnosis, prognosis, and prediction of clinical outcomes. New diagnostic and prognostic approaches are urgently needed to identify new personalized treatment modalities that improve the quality of life of breast cancer patients. miRNA profiles have been effectively used to classify breast cancer patients as responding or non-responsive groups. Therefore, it has been clearly demonstrated that miRNAs potentially regulate breast cancer progression and have been used as new diagnostic, prognostic and predictive biomarkers of breast cancer. In this study, after high-level expression of miR638 in MDA-MB-231 breast cancer cell line and miR control lent as a control using viral transduction method, it will be examined whether the cells can incorporate these vectors. To control the expression of miRNAs, the green irradiation induced by GFP in vectors through fluorescent microscope will be taken into account. Proliferation and proliferation ability in cells will be tested using the MTT method. In addition, in order to examine the effect of miR638 in the aforementioned cells, RNA will be isolated from the cells on the second day of transduction and the levels and changes of genes related to apoptosis and proliferation, which are important in cancer cells, will be examined by real-time polymerase chain reaction (GZ-PCR). Finally, we will look at how miR control and miR638 affect migration (migration) with a line drawing method in MDA-MB-231 breast cancer cell line. The aim of this study is to investigate the effects of miR638 on human breast cancer cell lines.