Endometrı̇oma boyutu ve bı̇lateral/unı̇lateralı̇te durumu ı̇le preoperatı̇ve AMH değerı̇ arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇nı̇n araştırılması
Endometrioma size and bilateral/unilaterality between status and preoperative AMH value investigation of the relationship
- Tez No: 741697
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızda endometrioma ile over rezervini değerlendirmede kullandığımız belirteçlerden olan AMH değeri arasında taraf ve boyut ilişkisi olup olmadığını araştırmayı hedefledik Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ankara Şehir Hastanesine 01.09.2019- 01.12.2021 tarihleri arasında Jinekoloji ve İnfertilite birimlerimize başvuran en az bir ay ara ile yapılan TV USG veya MRG görüntülemesinde >= 3 cm endometrioması olan, serum AMH düzeyi bakılmış hastalardan oluşmaktadır. Hastaların yaş, medeni durum, menarş yaşı, infertilite durumu, infertilite süresi, semptomatoloji, gravida, parite, vücut kitle indeksi, bazal hormon seviyesi, endometriosis için medikal tedavi (OKS/Progesteron) alma durumu ve tedavi süresi bakılmıştır. Hastanın AMH değeri için Ankara Şehir Hastanesi Laboratuvar sonuç sistemi kullanıldı. SPSS istatistik programı kullanılarak istatistiksel anlamlılıkları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya endometrioma tanısı konan 301 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortalama AMH değeri 2,88±1,80 (ng/ml) idi. Hastaların endometrioma tarafları incelendiğinde 92'si (%30,6) bilateral ve 209'u (%69,4) unilateraldır. Endometrioma skoru incelendiğinde 283'ü (%94) 1 ve 18'i (%6) skor 2 şeklindedir. Bilateral tutulumu olan hastalarda nonsiklik kronik pelvik ağrı görülme sıklığı (%51,1) unilateral tutulumu olan hastaların sıklığından (%32,1) anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to investigate whether there is a side and size relationship between endometrioma and AMH value, which is one of the markers we use to evaluate ovarian reserve. Materials and Methods: Our study consisted of patients who applied to our Gynecology and Infertility units at Ankara City Hospital between 01.09.2019 and 01.12.2021, who had an endometrioma of >= 3 cm in TV USG or MRI imaging performed at least one month apart, and whose serum AMH level was checked., marital status, age at menarche, infertility status, duration of infertility, symptomatology, gravida, parity, body mass index, basal hormone level, medical treatment for endometriosis (OCS/Progesterone) status and duration of treatment were examined. Ankara City Hospital Laboratory result system was used for the patient's AMH value. Statistical significance was evaluated using the SPSS statistical program. Results: 301 patients diagnosed with endometrioma were included in the study. The mean AMH value of the patients was 2.88±1.80 (ng/ml). When the endometrioma sides of the patients were examined, 92 (30.6%) were bilateral and 209 (69.4%) were unilateral. When the endometrioma score is examined, 283 (94%) are 1 and 18 (6%) are score 2. The incidence of noncyclic chronic pelvic pain in patients with bilateral involvement (51.1%) was found to be significantly higher than the frequency of patients with unilateral involvement (32.1%) (p=0.002).