UbD temelli farklılaştırılmış fen bilimleri derslerinin öğrencilerin motivasyonlarına, bilimsel süreç becerilerine ve akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
The effect of UbD-based differentiated science courses on students' motivation, scientific process skills and academic achievement
- Tez No: 741695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Farklılaştırılmış öğretim süreci farklı yollar kullanarak öğrencilerin anlamlı öğrenmesini sağlamayı hedeflerken; Anlamaya Dayalı Tasarım (UbD) ise bilginin nasıl öğretildiğine, öğretme biçimlerinin neler olabileceğine ve hangi değerlendirme kanıtlarının toplanması gerektiğine odaklanmaktadır. Bu bağlamda, bu yüksek lisans tez çalışmasında hem farklılaştırmış öğretim yöntemlerini hem de UbD metodunu bünyesinde toplayan yeni bir eğitim yaklaşımının, 7. Sınıf Fen Bilimleri dersini alan öğrencilerin motivasyonuna, bilimsel süreç becerilerine ve akademik başarısına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde eğitim veren özel bir ortakokulda 7. sınıfa devam eden 36 öğrenciden oluşturmuştur. Tez çalışmaları kapsamında, deney gruplu zayıf deneysel deseni kullanılmıştır. Fen bilimleri dersinin iki ünitesi için UbD temelli ders planları hazırlanmış ve farklılaştırılmış öğretim yöntemiyle öğrencilere 14 hafta süreyle uygulanmıştır. Uygulamada üç değişken için ön test ve son testler yapılmış ve bulgular SPSS 23.0 programı ile analiz edilmiştir. Bu analizde t-testi uygulanmıştır. Bulgular fen öğrenmeye yönelik motivasyonda, bilimsel süreç becerilerinde ve akademik başarıda anlamlı bir farkın olduğunu göstermiştir. Bu bakımdan, bu tez çalışmasının benzer dersler ve sınıf seviyeleri için örnek teşkil edebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
While the differentiated instruction process aims to provide students to learn meaningfully by using different ways; Understanding by Design (UbD) focuses on how knowledge is taught, what the teaching styles might be, and what evaluation evidence should be collected. In this context, , the effect of a new educational approach that combines both differentiated instruction methods and UbD method on the motivation, scientific process skills, and academic success of students taking the 7th grade Science course has been examined in this master's thesis. The study group included 36 students attending the 7th-grade in a private school in Istanbul in the 2020-2021 academic year. In the context of thesis study, the weak experimental design with the experimental group has been utilized. UbD-based lecture plans have been prepared for two units of the science course and applied to the students for 14 weeks with a differentiated instruction method. In the application, pre-test and post-tests has been performed for the three variables and the findings have been analyzed with the SPSS 23.0 program. The t-test has been used in this analysis. Findings showed that there is a significant difference in motivation to learn science, science process skills, and academic achievement. In this respect, it is thought that this thesis can set an example for similar courses and grade levels.