Kas iskelet sistemi problemi bulunan kronik ağrılı hastalarda korku kaçınma bileşenleri ölçeği'nin Türkçe versiyon, geçerlilik ve güvenirliliği
Turkish version, validity and reliability of the fear avoidance components scale in patients with chronic pain with musculoskeletal problems
- Tez No: 741699
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik ve Manipülatif Fizyoterapi ve rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Kas iskelet sistemi problemi bulunan kronik ağrılı hastalarda Korku Kaçınma Bileşenleri Ölçeği'nin (KKBÖ) Türkçe Versiyon, Güvenirlilik ve Geçerliliğinin yapıldığı çalışmada KKBÖ'nün psikometrik özelliklerinin değerlendirilmesi ve Türkçeye kültürel adaptasyonunun yapılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: KKBÖ'nün İngilizce-Türkçe çevirisi gerçekleştirildi. Çalışmaya kas-iskelet sistemi kaynaklı en az 3 aydır kronik ağrısı bulunan 18-70 yaş aralığındaki 208 olgu katıldı. Yapı geçerliği faktör analizi ile ölçüt geçerliği pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi. Anketin güvenilirlik düzeyini belirlemek için Cronbach's alfa iç-tutarlılık ve test-tekrar test güvenilirlik katsayıları hesaplandı. Bulgular: Korku Kaçınma Bileşenleri Ölçeğinin orijinal ölçekte olduğu gibi 2 faktörlü bir yapıdan oluştuğu görüldü. İki faktörün varyans toplamı %40,749 olarak hesaplandı. Faktör1 toplam varyansın %28,139'unu, faktör2 ise %12,609'unu açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In study where the Turkish Version, Reliability and Validity of“Fear Avoidance Components Scale”(FACS) in patients with chronic pain with musculoskeletal problems, it was aimed to evaluate the psychometric properties of FACS and to make cultural adaptation to Turkish. Materials and Methods: English-Turkish translation of FACS was made. 208 case between ages of 18-70 with chronic pain from musculoskeletal system for at least 3 months participated in the study. Construct validity, factor analysis and criterion validity were evaluated by Pearson correlation analysis. Cronbach's alpha internal consistency, test-retest reliability coefficients were calculated to determine the reliability level of the questionnaire. Results: The FACS was found to consist of a 2-Factor Structure, as in the original scale. total variance of two factors was calculated as %40,749. Factor1 accounts for %28,139 of the total variance, and factor2 accounts for %12,609.