Üniversite öğrencilerinin zekâ türlerine göre futbolda fanatizm algılarının incelenmesi
Examination of the perceptions of fanaticism in football according to the intelligence TYPES of University students
  1. Tez No: 741701
  2. Yazar: CANSU KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DENİZ DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinin zekâ türlerine göre futbolda fanatizm algılarının incelenmesidir. Araştırmaya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde lisans eğitimi görmekte olan 272 kadın, 240 erkek, toplam 512 gönüllü öğrenci katılmıştır. Araştırma modeli olarak betimsel araştırma metotlarından olan tarama modeli kullanılmıştır. Bu doğrultuda nicel araştırma yöntemine bağlı olarak anket çalışması uygulanmıştır. Çalışmada, öğrencilerin zekâ alanlarını tespit edebilmek için Babacan ve Dilci (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanan, 27 maddelik dokuz zekâ alanını kapsayan Çoklu Zekâ Ölçeği kullanılmıştır. Fanatizm algılarını tespit edebilmek için; Taşmektepligil ve ark. (2014) tarafından geliştirilen ve 13 maddeden oluşan, Futbol Taraftarı Fanatik Olma Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24,0 paket programı kullanarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, Futbol Taraftarı Fanatiklik Ölçeği ile bedensel zekâ ve kişilerarası zekâ arasında pozitif yönlü, varoluşçu zekâ, içsel zekâ, müziksel zekâ, doğacı zekâ ve sözel zekâ arasında ise negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir (p0,05). Sonuç olarak fanatizmin belli bir alanda sınırlı kalmadığı; doktordan sporcuya, edebiyatçılardan mimarlara kadar tüm farklı meslek gruplarında ortaya çıkabileceği görülmüştür. Bedensel zekâ ve kişilerarası zekâ türünün fanatizm ile ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgularda içsel zekâ seviyesi arttıkça fanatizmin azaldığı görülmüş olup buna bağlı olarak taraftar gruplarının bu zekâ alanını geliştirici etkinlikler yaparak fanatizmin ortaya çıkardığı olumsuz sonuçları azaltabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the perception of football fanaticism according to the intelligence types of university students. A total of 512 volunteer studying at Çanakkale Onsekiz Mart University participatel in this. Of all these volunteer students, 272 were women and 240 were men. The scanning model, which is one of the descriptive research methods was used as a research model. In this direction, a questionnaire was applied depending on quantitative research method. In the study, the Multiple Intelligence Scale, which includes nine intelligence areas with 27 items and adapted into Turkish by Babacan and Dilci (2012), was used to determine intelligence areas of the students. In order to detect the perceptions of fanaticism; the Football Supporter Fanatic Scale which consist of 13 items and developed Taşmektepligil and his friends was used (2014). The data obtained were evaluated by using the SPSS 24,0 package program. In the research, it was found that there was a positive relationship between football supporter fanaticism scale and bodilykinesthetics, interpersonal intelligence and a negative relationship between existential intelligence, intrapersonal intelligence, musical intelligence, naturalistic intelligence and verbal intelligence (p0,05). As a result, fanaticism is not confined to a particular field. It has been seen that it can occur in all different occupational groups, from doctors to athletes, from writers to architects. It has been concluded that bodily intelligence and interpersonal intelligence type are associated with fanaticism. According to the findings of current study, it was observed that as the level of intrapersonal intelligence increased, fanaticism decreased. Therefore, it is a thought that fan groups can reduce the negative consequences of fanaticism by doing activities that improve this intelligence field.