Linguistic intelligence of preparatory school students after one year of intensive English education
Hazırlık okulu öğrencı̇lerı̇nı̇n bı̇r yıllık yoğun İngı̇lı̇zce eğı̇tı̇mı̇ sonrası dı̇lsel zekâları
  1. Tez No: 938853
  2. Yazar: NARJIS SADEQ JASIM AL-CHALLABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR VEFA TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, İngilizce Öğretmenliği ve Mütercim-Tercümanlık bölümleri dışında kalan hazırlık okulu öğrencilerinin bir yıllık yoğun İngilizce dil eğitiminden sonraki İngilizce dil gelişimlerini incelemektedir. Bu amaçla, Çoklu Zekâ Kuramı çerçevesinde geliştirilen ve dilsel zekâ da dahil olmak üzere zekâ türlerini ölçen Teele Çoklu Zekâ Envanteri (TIMI) kullanılmıştır. Bir yıllık yoğun İngilizce eğitiminin ardından, öğrencilerin kaçının dilsel zekâyı en baskın zekâları olarak sıraladığı, kaçının bu zekâyı en baskın ilk üç zekâları arasında sıraladığı ve dilsel zekâ ile cinsiyet, yaş, mezun olunan lise türü, önceki İngilizce öğrenim süresi ve hazırlık okulundan sonra devam edilecek bölümlerin dilsel zekâ üzerinde etkili faktörler olup olmadığını belirlemek için veriler toplanmış ve betimsel istatistiksel analizler yapılmıştır. Çalışmaya bir devlet üniversitesi İngilizce hazırlık programına kayıtlı 248 Türk ve yabancı öğrenci katılmıştır. Sonuçlar, dil zekâsının öğrenciler arasında en yaygın baskın tür olmadığını ortaya koymuş ve öğrencilerin %4,4 gibi küçük bir yüzdesinde en baskın zekâ olduğunu göstermiştir. İlk üç baskın zekâ açısından bakıldığında, dil zekâsını birinci baskın zekâları olarak belirten %4,4'lük gruba ilave olarak, öğrencilerin %9,3'ü bu zekâyı ikinci ve %14,1'i üçüncü baskın zekâları olarak derecelendirmiştir. Sonuçlar cinsiyet, yaş, mezun olunan lise türü, önceki öğrenim süresinin uzunluğu, ve öğrencilerin hazırlık okulu sonrası devam edecekleri bölümlerin birer faktör olarak dil zekâsının gelişmesinde etkisi olduğunu göstermiştir. Dil zekâsı gelişimi açısından, kız öğrencilerin (N=181) erkek öğrencilerden (N=67) daha iyi olduklarını, yaşı küçük olan öğrencilerin (18-20 yaş) yaşı büyük olan öğrencilere (21-24 yaş) göre daha önde olduklarını ortaya koymuştur. Öğrencilerin mezun oldukları lise türü açısından veriler analiz edildiğinde, Anadolu Liseleri gibi yabancı dil öğretimine önem veren Türk liselerinden mezun olan öğrenciler ile yabancı liselerden mezun olan öğrencilerin dil zekâsı açısından diğer öğrencilerden daha iyi oldukları, önceki İngilizce öğrenme süresinin uzunluğu açısından bakıldığında ise Anadolu Liseleri gibi hazırlık sınıfı olan okullara devam eden öğrencilerin dil zekâsı açısından daha ileri düzeyde oldukları görülmüştür. Hazırlık okulu sonrası devam edilecek bölüm açısından yapılan incelemede Psikoloji ve Uluslararası İlişkiler gibi insan iletişimi ve dilin ustalıkla kullanılmasını gerektiren bölümlere devam edecek öğrencilerde dil zekâsının daha ileri seviyede olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, yerli veya yabancı yayınevleri tarafından mümkün olduğunca çok satma amacı ve arzusuyla basılan kitap ve materyallerin, öğrencilerin beyinlerinin kilidini açacak ve onları yeni bir dil öğrenmeye hazır ve istekli hale getirecek anahtar olan bireysel zekâ farklılıklarını tanımadıkları için, her ne kadar en güncel oldukları iddia edilse bile, bir yıl boyunca İngilizce dışında bir ders almayan öğrenciler için bile istenen sonuçları elde etmekten uzak olduklarını göstermiştir. Ders kitabı hazırlama ve materyal geliştirmede herkese uyan tek bir yaklaşım, öğrencilerin sahip olduğu zekâ türlerine hitap etmemektedir. Başarıyı artırmak için eğitimciler, öğrencilerin zekâlarına hitap eden materyaller ve öğrenme ortamları yaratmalıdır; bu da yoğun İngilizce programlarındaki hazırlık okulu öğrencilerinin dilsel zekâlarının gelişmesine katkıda bulunacak ve onları yabancı dil öğrenmeye motive edecek etkili bir teşvik olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the English language development of preparatory school students, excluding English Language Teaching and Translation and Interpreting departments, after one year of intensive English language training. For this purpose, the Teele Inventory of Multiple Intelligences (TIMI), developed within the framework of the Theory of Multiple Intelligences (TMI) to measure types of intelligence, including linguistic intelligence, was used. Data were collected, and descriptive statistical analyses were carried out to determine, after a one-year intensive English education, how many students ranked linguistic intelligence as their most dominant intelligence, how many ranked that intelligence among their top three dominant intelligences, and whether gender, age, type of high school graduated from, length of previous English language learning period, and the departments to attend after preparatory school were effective as factors on linguistic intelligence. A total of 248 Turkish and international students enrolled in a state university preparatory program participated in the study. The results revealed that language intelligence was not the most common dominant type among the students and was the most dominant intelligence in a small percentage of students, 4.4%. In terms of the top three dominant intelligences, in addition to the 4.4% group who ranked language intelligence as their first dominant intelligence, 9.3% of the students ranked it as their second and 14.1% as their third dominant intelligence. In terms of linguistic intelligence development, female students (N=181) were better than male students (N=67), and younger students (18-20 years old) were ahead of older students (21-24 years old). When the data were analyzed in terms of the type of high school the students graduated from, it was seen that students who graduated from Turkish high schools that give priority of importance to foreign language teaching, such as Anatolian High Schools, and students who graduated from foreign high schools performed better than other students in terms of linguistic intelligence, and in terms of the length of the previous English learning period, students who attended schools with preparatory classes such as Anatolian High Schools were found to be more advanced. In terms of the department to be pursued after preparatory school, it was found that students who will continue their studies in departments that require human interaction and masterful command of English, such as Psychology and International Relations, had higher linguistic intelligence. The results show that books and materials printed by local or foreign publishing houses with the aim and desire to sell as many copies as possible are far from achieving the desired results even for students who do not take any other subject other than English for a year, even if they claim to be the most up-to-date, because they do not recognize the differences in individual intelligence, which is the key to unlocking students' brains and getting them ready and willing to learn a new language. The one-size-fits-all approach to textbook preparation and material development does not appeal to the types of intelligence students have. To increase success, educators should create materials and learning environments that appeal to students' intelligences, which, in turn, will contribute to the development of the linguistic intelligence of preparatory school students in intensive English programs as an effective incentive to motivate them to learn a foreign language.