İlköğretim IV. sınıf öğrencilerinin çoklu zeka türlerindeki dağılım ve düzey ölçümlerinin müziksel zeka düzeyleriyle karşılaştırmalı incelenmesi
Investigation of the distribution and the level of multiple intelligences of fourth grade elementary school students by comparing their intelligences with their musical intelligences
- Tez No: 133914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MERAL TÖREYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İLKÖĞRETİM IV. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN ÇOKLU ZEKA TÜRLERİNDEKİ DAĞILIM VE DÜZEY ÖLÇÜMLERİNİN MÜZİKSEL ZEKA DÜZEYLERİ İLE KARŞILAŞTIRMALI İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Armağan ERMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2003 ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim okulu dördüncü sınıf öğrencilerinin zeka türleri, Howard Gardner tarafından oluşturulan ve geliştirilen“Çoklu Zeka Kuramına göre incelenmiştir. Araştırma, 2002-2003 öğretim yılında Ankara ili merkezinde bulunan Sarar İlköğretim Okulu ve Başkent Üniversitesi Özel Ayşe Abla Koleji'nde öğrenim gören toplam 100 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin çoklu zeka türlerine göre dağılım ve düzey ölçümleri Thomas Armstrong tarafından 1999 yılında geliştirilen ”çoklu zeka anketi“ ve 1992 yılında Sue Teele tarafından geliştirilen ”TİMİ (Teele Inventory of Multiple Intelligences) çoklu zeka testi" kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS (Statistical Package for Social Science) paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve sayısal veriler oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda; ilköğretim IV. sınıf öğrencilerinin kişiler arası zekalarının baskın olduğu, daha sonra ise, sırasıyla mantıksal / matematiksel zeka, görsel zeka, bedensel zeka, dilsel zeka, müziksel zeka ve öze dönük zekaya11 dağılım gösterdikleri, müziksel zeka ile mantıksal / matematiksel zeka ve görsel zeka arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu, müziksel zeka ile öze dönük zeka arasında anlamlı fakat negatif bir ilişki bulunduğu, müziksel zekanın bedensel zeka, dilsel zeka ve sosyal zeka ile arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı, veri toplama aracı olarak kullanılan Teele ve Armstrong Çoklu Zeka Testlerinden elde edilen sonuçların birbirleri ile tutarlılık gösterdiği, devlet okulunda öğrenim gören öğrenciler ile özel okulda öğrenim gören öğrencilerin zeka dağılım ve düzeylerinin birbiriyle tutarlı olduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar Sözcükler : Çoklu Zeka Kuramı, İlköğretim IV. Sınıf Öğrencileri, Müziksel Zeka, Çoklu Zeka Dağılım ve Düzeyleri Sayfa Adedi : 46 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. A. Meral TÖREYİN
Özet (Çeviri)
Ill INVESTIGATION OF THE DISTRIBUTION AND THE LEVEL OF MULTIPLE INTELLIGENCES OF FOURTH GRADE ELEMENTARY SCHOOL STUDENTS BY COMPARING THEIR INTELLIGENCES WITH THEIR MUSICAL INTELLIGENCES (Master's Thesis) Armağan ERMAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES Ankara 2003 ABSTRACT In this study the multiple intelligences of elementary school students were identified by using“Multiple Intelligences Theory”developed by Howard Gardner. This study was carried out on 100 students attending to Sarar Elementary School and Başkent University Ayşe Abla College found in Ankara city center in 2002 - 2003 spring semester. In this study the multiple intelligences and level of their multiple intelligences was obtained by using multiple intelligences test developed by Thomas Armstrong in 1999 and Teele Inventory of Multiple Intelligences developed by Sue Teele in 1992. The data of the study were analyzed by using the SPSS program.IV According to the results of study, fourth grade students' dominant intelligences were interpersonal, logical/mathematical and visual intelligences respectively. According to the results, there was a significant positive correlation between musical intelligence and logical / mathematical intelligence and also between musical and visual / spatial intelligence. There was a significant but negative correlation between musical and intrapersonal intelligences. Also, there was no significant correlation between musical intelligence and other intelligences such as bodily kinesthetic, verbal and interpersonal intelligences. This study also showed that there was a consistency between the results of the multiple intelligences inventory of Teele and Armstrong, measurement instruments that were used during the research. There was a consistency between multiple intelligence distribution of students attending to the national and private schools. Keywords Number of pages Advisor : Multiple Intelligences Theory, Fourth Grade Elementary School Students, Musical Intelligences, Distribution and Level of Multiple Intelligences :46 : Associate Prof. Dr. A. Meral TÖREYİN ^SS^ «***gg£