COVID-19 döneminde sağlık çalışanlarının mesleki risklerinin iş stresine etkisi (Trabzon ili örneği)
The effect of occupational risks of healthcare professionals on work stress in the period of COVID-19 (Trabzon province example)
- Tez No: 741703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ULUTAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma; COVID-19 döneminde SBÜ Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarında mesleki risklerinin iş stresine etkisini belirlemek ve bu risklerden etkilenme derecesini en az düzeye indirmek, iş stresi düzeylerini azaltmak, çözüm önerileri geliştirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışmanın evrenini Eylül-Kasım 2020 tarihlerinde SBÜ Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları (n=150 kişi) oluşturacaktır. Evrenin tümü araştırma kapsamına alınmış ve 115 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri; araştırmacılar tarafından literatür incelenerek oluşturulan bilgilendirilmiş onam formu, sosyo-demografik özellikler, iş ortamında karşılaşılan mesleki risk ve tehlikeler, iş stresini etkileyen faktörleri içeren sorular ile“Sağlık Çalışanları Güvenliği Ölçeği”ve“Beck Anksiyeti Ölçeği”sorularından oluşan anketin bireylerin dinlenme saatlerinde yaklaşık 20 dakika süre içinde direkt gözlem altında uygulanmasıyla toplanmıştır. Verilerin analizi frekans, ortalama, standart sapma, t testi, Mann Whitney U testi, ANOVA, Kruskal Wallis ve korelasyon testleri kullanılarak yapılmıştır. Tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Bu araştırma kapsamında pandemi sürecinde görev yapan sağlık çalışanlarında SÇGÖ puan ortalaması 156.20±28.33, BAÖ puan ortalaması 34.57±9.76 olarak bulunmuştur. Sağlık çalışanların çalışma saatleri arttıkça iş güvenliği ve anksiyeteleri de azalmaktadır. Sağlık çalışanlarının iş güvenliği arttıkça anksiyeteleri azalmaktadır. Sağlık çalışanlarına yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin sayısını ve farkındalıklarını arttırıcı çalışmalar yapılmalıdır
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study to determine the effect of occupational risks of work stress during COVID-19 period on health workers working at SBU Trabzon Ahi Evren Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital. Besides it is planned to provide solutions to reduce work stress levels. Data collection was performed by a questionnaire which consists of the informed consent form created by the researchers by literature review, socio-demographic characteristics, occupational risks and hazards encountered in the work environment, questions including the factors affecting work stress, and the questions of“Healthcare Workers Safety Scale”and“Beck Anxiety Scale”. The questionnire took around 20 minutes during the resting hours of participants under direct observation. There were 150 participants working at SBU Trabzon Ahi Evren Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital between September-November 2020. Data analysis was performed using frequency, mean, standard deviation, t test, Mann Whitney U test, ANOVA, Kruskal Wallis and correlation tests with a significance level of 0.05. In this study, the mean score of WCS and the mean of BAI score were found 156.20±28.33, 34.57±9.76 respectively in healthcare workers working during the pandemic. As the working hours of healthcare workers increase, their occupational safety and anxiety decrease. As the occupational safety of health workers increases, their anxiety decreases. Studies should be carried out to increase the number and awareness of occupational health and safety trainings for healthcare participants.