Care as an inequality creating phenomenon: When gender and class intertwine with age young carers in the familialist care regime of Turkey
Toplumsal cinsiyet, sınıf ve yaş temelli eşitsizliklere yol açan bir olgu olarak bakım: Türkiye'de aileci refah rejimi ve bakım veren kız çocukları
- Tez No: 741714
- Danışmanlar: PROF. DR. TRUDIE KNIJN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uthrecht University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu doktora araştırması, normatif adalet teorisi çerçevesinde, bakım kavramını toplumsal cinsiyet, sınıf ve yaş gibi kesişen eşitsizliklerinin belirleyicisi olarak eşitsizlik yaratan bir sosyal olgu olarak çalışıyor. Çocukluk, toplumsal cinsiyet ve sınıf kategorilerinin yanı sıra sosyal bir kategori olarak sunuluyor ve özellikle bakım veren kız çocuklarına odaklanılarak kesişen eşitsizliklere yönelik eleştirel bir analizi yapılıyor. Araştırma çocukluğu kendi içinde bir kırılganlık olarak tanımlamıyor; çocukluğa bağlı kırılganlıkların, toplumsal cinsiyet ve sınıf kategorileri ile kesişerek ortaya çıktığını gösteriyor. Temel araştırma sorusu, bakım politikalarının ve düzenlemelerinin belirlediği kurumsal yapıların ve kültürel kalıpların kesişimsel eşitsizlikleri (sınıf, toplumsal cinsiyet ve yaş) nasıl belirlediği olarak şekilleniyor. Türkiye'ye odaklanan ampirik araştırma, değişen bakım politikaları çerçevesinde bakım veren kız çocuklarının, özellikle de küçük kardeşlerine bakan kız çocuklarının bakım pratiklerine, makro ve mikro düzeyde analizler sağlıyor.
Özet (Çeviri)
This PhD research explores care as an inequality-creating phenomenon where the multiple inequalities of gender, class, and age are contemplated within the framework of a normative theory of justice. Presenting age/childhood as a social category alongside gender and class, it develops a critical analysis of intersectional inequalities with a particular focus on young female carers. Here, age/childhood is not identified as a vulnerability in itself; the vulnerabilities associated with age lie at the intersectional grids of gender and class. The main research question is whether institutional and cultural patterns—those through which care arrangements are settled—lead to inequalities that cut across class, gender, and age, and if they do, in what way. The empirical research dwells on Turkey as a country case where the changing policy framework and the care arrangements of young female carers—specifically, older daughters who care for their younger siblings—provide rich knowledge for macro- and micro-level analyses.