Kadın konukevinde kalan şiddet mağduru kadınların yaşam deneyimleri ve gelecek planları: Antalya ili örneği
Staying in the women's guesthouse women victims of violence life experiences and future plans: Antalya province example
  1. Tez No: 741722
  2. Yazar: NURAN CALDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ZÜMRÜT BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Şiddet; dil, din, ırk, cinsiyet ayırmaksızın, insanları etkileyen önemli sorulardandır. Şiddetin her türü ve biçimi yıkıcı olmakla beraber, kadına yönelik şiddet, küresel ve ulusal düzeyde devam eden insan hak ihlalleri arasında yer almaktadır. Toplumsal cinsiyet ve ataerkil kalıplar, kadın ve kız çocuklarının ikincilleştirilmesi fırsatlardan eşit ve adil bir şekilde faydalanmamaları yaşam deneyimlerinde savunmasız kalmalarına neden olabilmektedir. Bu araştırmada, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kadın Konukevinde kalan şiddet mağduru kadınların yaşam deneyimlerinin ve gelecek planlarının incelenmesi amaçlanmıştır Niteliksel araştırma yöntemiyle tasarlanan çalışmanın ölçüt örneklemini Antalya Büyükşehir Belediye Kadın Konukevinde kalan şiddet mağduru kadınlar oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış bir görüşme formu aracılığıyla 31 kadın görüşmeci ile yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. ​Araştırma verilerine göre konukevinde kalan şiddet mağduru kadınların yaşam deneyimlerinin şekillenmesinde, kültürel değerler ve sosyo-demografik özelliklerden dolayı eğitim imkânına ulaşamaması, çalışma hayatına katılamaması ile birlikte yoksullaşma sorunu gündeme gelmiş, ekonomik olarak bağımlı olan kadınlar şiddet karşısında savunmasız kalmış, çoğu durumlarda da susmayı tercih etmişlerdir. Gelecek planlarının şekillenmesinde; ekonomik bağımsızlık, istihdamda yer alma, şiddet ortamından uzakta kendine ait güvenli bir evde yaşamak ilk sırada yerini almıştır. Araştırma sonucunda; Antalya konukevinde kalan görüşmeci kadınların, konukevi hizmetinden ayrıldıktan sonra; gelecek planlarının şekillenmesinde, uzun süre şiddet ve istismara maruz kalınması, şiddetin normalleştirerek özsaygı ve benlik duygularını kaybetmelerine neden olunduğundan gelecek planlarının bilinçli bir şeklinde kurgulanmasında engel teşkil ettiği görülmüştür. Bundan dolayı konukevi hizmeti sürecinde yapılan güçlendirme çalışmalarında sosyal, hukuki ve bireysel haklarının bilgilendirilerek şiddet tehlikesine karşı kendilerini koruyabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence; language, religion, race, is one of the important problems affecting people regardless of gender. Although all types and forms of violence are destructive, violence against women is one of the ongoing human rights violations at the global and national level. Gender and patriarchal stereotypes can cause women and girls to be subordinated, not to enjoy equal and fair opportunities, and to be vulnerable in their life experiences. In this study, it is aimed to determine the life experiences and future plans of women who are victims of violence staying in Antalya Metropolitan Municipality Women's Guesthouse. ​The criterion sample of the study, which was designed with a qualitative research method, consists of women who are victims of violence staying in Antalya Metropolitan Municipality Women's Guest House. in-depth face-to-face interviews were conducted with 31 participants using a semi-structured interview form. ​According to the research data, in the future plans of the women who are victims of violence staying in the guesthouse; economic independence, participation in employment, living in a safe house of one's own away from violence took place in the first place. Due to cultural values ​​and socio-demographic characteristics, the problem of impoverishment came to the fore because women could not access education and participate in working life, economically dependent women became vulnerable to violence and preferred to remain silent in most cases. As a result of the research; After leaving the guesthouse service, participating women staying in Antalya guesthouse being exposed to violence and abuse for a long time in shaping their future plans, It has been seen that violence causes them to lose their self-respect and sense of self by normalizing it, thus preventing them from consciously constructing their future plans. been determined that they can protect themselves against the danger of violence by informing their social, legal and individual rights in the strengthening works carried out during the guesthouse service process.