Şiddet mağduru kadınların yaşam planlarının ekonomik yönden değerlendirilmesi: Yalova örneği
Economic evaluation of life plans of women victims of violence: Case of Yalova
  1. Tez No: 736296
  2. Yazar: DERYA ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Şiddete maruz kalan kadınların, ilk kazanımlarından biri olan konukevleri, psikolojik, sosyal, hukuki ve ekonomik açıdan kadınlara destek sağlamaktadır. Konukevlerinde kalış süreleri boyunca uygulanan destek eğitimler sayesinde pek çok kadın ve çocuk şiddet ile baş edebilecek duruma gelmekte, kendi ayakları üzerinde durması için ekonomik olarak desteklenmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bulunan ve konukevlerinde kalan kadınları esas alan bu çalışmanın amacı; konukevlerinde misafir edilen kadınların bu evlere gelme süreçleri, buradan ayrıldıktan sonraki planlarının ne olacağı, çalışma hayatında kadının yeri ve geleceğe dair planlarında ekonomik boyutun yerinin tespit edilmesidir. Araştırma Yalova Kadın Sığınma Evlerinde kalan 20 kadın katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemleri kapsamında, fenomenoloji deseni seçilerek, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile yüz yüze yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. 20 katılımcının sorulara verdikleri yanıtlar üzerinden yapılan değerlendirmelerde şiddetin belirlenmesi, konukevinde kalma süreleri, geleceğe dair planlar ve çalışma hayatında kadın olmak temaları ön plana çıkmıştır. Kadınların fiziksel, duygusal ve ekonomik şiddetin yanında cinsel şiddetle karşılaştıkları tespit edilirken; sığınma evlerini ilk kez kullanmanın yanında birden fazla kez kullandıkları belirlenmiştir. Katılımcıların yeni başlangıçlar yapmayı planladıkları bu başlangıcın içerisinde ise ekonomik bağımsızlık için çalışmaya önemle referans verdikleri gözlenmiştir. Çalışma hayatında, karşılaştıkları en büyük sıkıntının ise ayrımcılık ve cinsel obje olarak görülmek olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As one of the first gains of women who have been subjected to violence, shelters provide psychological, social, legal and economic support to women. Thanks to the support trainings provided during their stay in the guesthouses, many women and children are able to cope with violence and are supported economically to stand on their own feet. The aim of this study, which is based on women staying in guesthouses within the body of the Ministry of Family and Social Services; The process of coming to these houses of women hosted in the guesthouses, what their plans will be after they leave, the place of women in working life and the place of the economy in their plans for the future. The research was carried out with 20 female participants staying in Yalova Women's Shelters. The research was conducted face-to-face with a semi-structured interview form by choosing the phenomenology design within the scope of qualitative research methods. The obtained data were analyzed by content analysis. In the evaluations made on the answers given by the 20 participants to the questions, the themes of determining violence, staying in the guesthouse, plans for the future and being a woman in working life came to the fore. While it was determined that women faced sexual violence as well as physical, emotional and economic violence; It was determined that they used shelters for the first time, as well as more than once. It was observed that in this beginning, where the participants were planning to make new beginnings, they gave importance to work for economic independence. It has been emphasized that the biggest problem they face in their working life is discrimination and being seen as a sexual object.