8 haftalık pilates egzersizlerinin kadın konukevinde kalan şiddet mağduru kadınların psikolojik dayanıklılık, bilişsel çarpıtma ve stresle başa çıkma tarzları üzerine etkisi
The effect of 8 week pilates exercises on the manners of cognitive distortion, psychological resilience and coping with stress of violence victims staying at women shelter
  1. Tez No: 520539
  2. Yazar: CANAN ÖNER SUATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. ELİF KARAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, konukevlerinde kalan şiddet mağduru kadınların; stresle başa çıkma tarzları, bilişsel çarpıtma ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinde pilates egzersizlerinin etkisini incelemektir. Yöntem: Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemek için literatürel bilgiler ışığında hazırlanan 18 soruluk bilgi anketi, Lazarus ve Folkman tarafından geliştirilen“Stresle Başa Çıkma Ölçeği”, Connor-Davidson tarafından geliştirilen“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve John Biriere tarafından geliştirilen“Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği”uygulanmıştır. Toplam yüz on üç soruluk anket formu, Kocaeli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Kadın Konukevlerinde kalan 40 kadına uygulanmıştır. Çalışmada, ön test -işlem- son test desenine ve gönüllülük esasına dayalı yöntem izlenmiştir. Gönüllü olan kadınlara 8 hafta süresince haftada 2 gün ve 1,5 saat pilates egzersizleri uygulanmıştır. Uygulamalar sonrasında, veriler SPSS.25 paket programında istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to analyze the effect of pilates exercises on the manner of cognitive distortion, psychological resilience and coping with stress scales of violence victims and the ones staying at women shelters. Method: For this reason, 18 question-information survey,“Coping with Stress Scale”developed by Lazarus and Folkman,“Psychological Resilience Scale”developed by Connor-Davidson and“Cognitive Distortion Scales”developed by John Biriere are applied to identify the demographical features. The survey consisting of one hundred and thirteen questions is applied to 40 women who stay at Women Shelters affiliated to Kocaeli Provincial Directorate of Family and Social Policies.Upon pre-test implementations the pilates exercises were applied for 8 weeks. The exercises were 2 days in a week and each session was 1,5 hour long. The final test evaluations related to the implementation were conducted at the end of the 8th week. The data was statistically analyzed by SPSS.25 programme.