Developing urban design inputs to enhance the functionality of the green areas in cities from ecosystem services perspective: The case of Çankaya district in Ankara
Ekosistem hizmetleri perspektifinden kentlerde yeşil alanların işlevselliğini arttırmak için kentsel tasarım girdileri geliştirilmesi: Ankara, Çankaya ilçesi örneği
  1. Tez No: 741732
  2. Yazar: FETHİYE ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN, DR. UĞUR ZEYDANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kentsel çevrenin kalitesi ve kentlilerin sağlığı, yeşil alanların sunduğu ekosistem hizmetleriyle önemli bir bağlantıya sahiptir. Bununla birlikte, hızlı kentleşme, ekosistem hizmetinin arzını tehdit etmekte ve bir dizi sosyal ve çevresel sorunlara yol açmaktadır. Ekosistem hizmeti konsepti, bu zorlukların kapsamlı bir şekide anlaşılmasını temsil eden ve daha yaşanabilir, sürdürülebilir ve dayanıklı şehirlere yönelik planlama stratejileri geliştirmeyi destekleyen bir araçtır. Bu amaçla, bu tez, insan sağlığını ve refahını iyileştirmek için ihtiyaç duyulan EH'nin mevcut kapasitesini en üst düzeye çıkarmak için kentsel yeşil alanlara yönelik planlama ve tasarım girdilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, çalışma alanı olarak Ankara ili Çankaya ilçesini kullanmakta ve incelemektedir. EH ile ilgili bir literatür taraması, ilgili EH'nin birincil yararlanıcılarının tanımlanmasına yardımcı olmuştur. Bu araştırma, Çankaya ilçesindeki mevcut kentsel yeşil alanları, mekansal dağılımlarını ve EH kalitelerinin coğrafi bilgi sistemlerini (CBS) kullanarak haritalandırmasını incelemektedir. Mekansal analiz sonuçları, tez kapsamında geliştirilen analiz aracıyla ele alınmıştır. Bu araştırma, analiz aracının sonuçlarına bağlı olarak Ankara'nın Çankaya ilçesinde seçilen kentsel parklarda EH perspektifinde işlevselliğini geliştirmeye yönelik tasarım girdilerini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The quality of urban environments and the health of citizens have an essential connection with urban green areas through ecosystem services (ES). However, the rapid urbanization in cities has threatened ES provision and causes a series of social and environmental challenges. ES concept is a tool that represents a comprehensive understanding of these challenges and that promotes developing planning strategies towards more liveable, sustainable, and resilient cities. To that end, this thesis aims to investigate planning and design inputs for urban green areas to maximize the current capacity of needed ES to improve human health and wellbeing. It uses and examines the district of Çankaya in Ankara as the case study. A literature review on ES helped to define primary beneficiaries of related ES. This research examines existing urban green sites in the Çankaya district, their spatial distribution, and mapping their ES quality using geographical information systems software (ArcGIS). Spatial analysis results were handled with the analysis tool which was developed within the scope of the thesis. Based on the analysis tool results, this research proposes design inputs within the ES perspective to improve the functionality of selected urban parks in the Çankaya district of Ankara.