Postmodern hakikat eleştirisi bağlamında ütopya ve distopya arasındaki döngüsel ilişki
The cyclic relationship between utopia and dystopia in thecontext of postmodern criticism of truth.
  1. Tez No: 741733
  2. Yazar: KORAY EKREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE DAĞTAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, modern dönemin hakikat anlayışına yönelik postmodern eleştiriyi ütopyalar ve distopyalar üzerinden ortaya koyarak, bunlar arasındaki döngüsel ilişkiyi incelemektedir. Bu amaca yönelik, ilk önce modernizmin hakikat anlayışının toplumlara dayatılması neticesinde oluşan olumsuz durum açıklanmıştır. Daha sonra, bu duruma bağlı olarak postmodernizmin hakikati reddinin sebepleri sergilenmiştir. Üçüncü aşamada ise, ütopyalardaki idealliğin distopyaların ortaya çıkmasına nasıl sebep olduğu temellendirilmiştir. Bu açılardan yola çıkarak, ütopyalardaki ideallik anlayışının distopyaların ortaya çıkma sebebi olduğu fakat bu distopyaların içinden çıkmak amacıyla tekrar bir ütopyanın peşinden gidilmesi gerektiği gösterilmeye çalışılmıştır. Bu tartışmaya bağlamında ütopyalar ve distopyalar arasındaki döngüsel ilişki ve bunun hem toplumsal hem siyasal boyutları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the cyclical relationship between utopias and dystopias by presenting the postmodern critique of the conception of truth in the modern era. To this end, firstly, the negative impacts of the imposition of the modernist concept of truth on societies has been explained. Secondly, the reasons for the rejection of the truth by postmodernism have been exhibited. Thirdly, how the idealism in utopias caused the emergence of dystopias has been grounded. On the basis of these aspects, it has been tried to show that the understanding of ideality in utopias is the reason for the emergence of dystopias, but that a utopia must be pursued again in order to get out of these dystopias. In connection with this discussion, the cyclical relationship between utopias and dystopias and its social and political dimensions have been explored.