Guy Debord'un gösteri toplumu yaklaşımının sinema sanatındaki temsili: Don't Look Up, Nightcrawler ve Idiocracy örnekleri
The representation of guy debord's society of the spectacle approach in cinema art: Examples of Don't Look Up, Nightcrawler and Idiocracy
  1. Tez No: 896053
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞLAR ATAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Postmodern yapı içerisinde hakikatin bir sorun haline geldiği, hakikate ulaşmanın imkânsız olduğu düşüncesi ile postmodernizm kavramını benimsemiş sanat, medya ve kültür endüstrisi iş birliği yaparak bireylerde imgeler yaratmak, çığ gibi büyüyen bir tüketim toplumu oluşturmak için gösteri anlayışı edinmişlerdir. Gösteri kavramının kitle iletişim araçları ile görsel olarak varlık gösterdiği ifade edilmektedir. Bir kitle iletişim aracı olması özelliği ile görsel olan sinema sanatı da gösteri kavramının incelenmesine olanak sağlamaktadır. Popüler Amerikan Sineması'nda sinema sanatının içeriği haricinde, tüketim temelli, doğrudan sinema sanatının tüketimini etkileyen bir gösteri anlayışı olduğu değerlendirilmiştir. Bu çalışmada Popüler Amerikan Sineması örneklerinden seçilen Don't Look Up, Nightcrawler ve Idiocracy filmlerinde gösteri toplumu kavramının incelenmesi amaçlanmıştır. İncelenen üç filmde de gösteri toplumu kavramının eleştirel bir dil ile gözler önüne serildiği, gösterinin gündelik hayatı nasıl etkilediği saptanmıştır. İncelenen bu üç film, gösteri toplumu kavramının özellerini taşıması sebebiyle kasıtlı örneklem yöntemiyle seçilmiş olup betimsel analiz ve tematik analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Gösteri toplumu bağlamında incelenecek bu üç film 'Hakikatin Sorunsalı, Hakikate Karşı Gösteri, İmgenin İktidarı ve İmgenin Tüketimi ve Bağlamından Koparılması' başlıkları altında incelenmiştir. Çalışma gösteri kavramının görsel olması nedeniyle sinema sanatında sıkça rastlanan, doğrudan tüketime yönlendiren ya da bu durumu eleştiren bir yapıda olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda yapılacak olan incelemenin gösteri kavramını açıklayabilmek adına literatüre katkı sağlayacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the idea that truth has become a problem in the postmodern structure and that it is impossible to reach the truth, the art, media and culture industry have adopted the concept of postmodernism and have adopted the concept of spectacle to create images in individuals and to create an avalanche-like consumer society. It is stated that the concept of spectacle exists visually through mass media. The visual art of cinema, which is a mass media tool, also allows the concept of spectacle to be examined. It has been evaluated that in Popular American Cinema, apart from the content of cinema art, there is a consumption-based understanding of spectacle that directly affects the consumption of cinema art. In this study, it is aimed to examine the concept of spectacle society in the films Don't Look Up, Nightcrawler and Idiocracy, which are selected as examples of Popular American Cinema. It has been determined that in all three films examined, the concept of the society of spectacle is revealed in a critical manner and how the spectacle affects daily life. These three films examined were selected with the deliberate sampling method because they carry the characteristics of the concept of spectacle society, and were analyzed with descriptive analysis and thematic analysis methods. These three films, which will be examined in the context of the society of the spectacle, have been examined under the headings 'The Problem of Truth, Spectacle Against the Truth, The Power of the Image and the Consumption and Separation of the Image from its Context'. It has been observed that the concept of show is visual, which is frequently encountered in the art of cinema, and that it directs consumption directly or criticizes this situation. It is evaluated that the study to be carried out in this context will contribute to the literature in order to explain the concept of demonstration.