20. yy. başındaki endüstriyel ve sosyal yapıdaki değişikliklerin sanata etkisi
The Effect of the changes experienced in the industrial and social structure to art in the beginning of the 20. century
- Tez No: 74174
- Danışmanlar: PROF. ÖZDEMİR ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
20 YY. BAŞINDAKİ ENDÜSTRİYEL VE SOSYAL YAPIDAKİ DEĞİŞİKLİKLERİN SANATA ETKİSİ ÖZET Toplum yaşamında 19 yüzyılın son otuz yılında ve 20. Yüzyılın ilk otuz yılı içinde oluşan Endüstriyel buluşlar sosyal yaşamın değişmesine sanatsal konu ve biçim açısından değişikliklere neden olmuştur. Bu endüstriyel buluşlardan bazısı fotoğraf makinesinin icadı, Radyumun keşfi, Sinema ve Radyo, Otomobil çağının başlaması, Helikopter, Tarımda Makine gibi örnekler verilebilir. Endüstri devrimini ilk yaşayan insanların yaşamında sosyal ve kültürel değişiklikler olmuş. Endüstrileşmenin neden olduğu kalabalık kent yaşamı, çağın hızlı yaşamı yaşanan savaşlar insanın pasifleştiği bir dünyaya neden olmuştur. Tarih öncesi dönemlerden beri güçlü bir ifade ve iletişim aracı olarak işlevini sürdüren sanat endüstri ve teknoloji devrimiyle birlikte önemli ölçüde değişmeye başlamıştır. Sanatçıların bir bölümü bu yenilikleri kabullenmiş ve sanatlarında kullanmış bir bölümü kabullenmemiştir. Örneğin: Fotoğraf makinesinin bulunuşu, fizik bilimindeki gelişmeler izlenimcileri etkileyerek bilimsel bulguların sanatlarına girmesine neden olmuştur. Picasso ve Braque, günlük yaşamın bir parçası durumuna gelmiş olan gereçleri (gazete parçalan, duvar kağıtları vb.) kullanarak resim sanatına yeni bir boyut getirmişlerdir. F. Leger, Raul Hausmann, Carlo Carra, L. Mohaly Nagy M. Duchamp, Max Ernst, gibi sanatçılar Makine ve Fabrika görünümlerini, çeşitli endüstriyel biçimleri eserlerin de kullanmışlardır. M. Duchamp gibi sanatçılarda hazır nesneleri (ready made) sanat yapıtı olarak sunmuşlardır. 20. YY başındaki endüstriyel ve sosyal yapıdaki değişiklerin sanatın her dalına biçim, içerik ve teknolojik açıdan etkisi olmuştur. II
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE CHANGES EXPRIENCED IN THE INDUSTRIAL AND SOCIAL STRUCTURE TO ART IN THE BEGINNING OF THE 20T CENTURY SUMMARY In social life, the industrial inventions made in the last thirty years of the 19th century and the first thirty years of the 20th century have forced the social structure to change and have caused changes in subject and shape in artistic creativity. Examples of these industrial inventions can be given as; the invention of photography, the exploration of radium, cinema and radio the beginning of the era of automobiles, helicopters and machinery in agriculture. Social and cultural changes have occurred in the life of people who have first ekxprienced the industrial revolutions. The crowded city life caused by industrialisation, the fast life and the wars experienced have caused a world where people have become passive. Art, Which has acted as a strong expression and communication media since prehistoric ages, has begun to change significantly, together with the industrial revolution. Some of the artists had accepted these changes and had begun using them in their works; whereas some had not accepted them. For example, the invention of the camera and the developments in physics had affected the impressionists and had caused scientific inventions to enter the field of art. Picasso and Braque, brought next dimensions into the art of painting by using objects which have become a piece of the daily life (pieces of newspapers, wallpaper etc.) Artists such as F. Leger, Raul Hausmann, Carlo Carra, C. Mohaly Nagy, M. Duchamp, Max Ernst, Have Used Pictures of machines and factories and industrial shapes in their works. M. Duchamp presented ready objects (ready made) as artistic creations. The Changes in the industrial and social structure in the beginning of the 20 Century has had influences on the form, contents and technology, in every branch of art. Ill