Ethnographic case study of early STEM education: Investigating students' authentic learning experiences
Erken STEM eğitiminin etnografik durum çalışması: Öğrencilerin otantik öğrenme deneyimlerinin incelenmesi
- Tez No: 510101
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Eğitim alanındaki son ulusal girişimler STEM kariyerlerinde genç bireylere erişimi arttırmaya odaklanmıştır. Öğrencilerin daha sonra ilgili mesleklere alınabilmelerini sağlamak amacıyla, daha fazla öğrenciyi bilimsel ve teknolojik başarılara çekebilmek önemlidir. Alanında seçkin bireyler yetiştirmek ve aynı zamanda toplumun güncel ekonomisini ve bilgi düzeyini geliştirmek için bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında yüksek nitelikli disiplinlerarası eğitime ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hedefe yetenekli, sorumluk bilincine sahip ve ilham alan genç öğrenciler ile ulaşmak mümkündür ve dolayısıyla, fen ve teknoloji alanlarındaki mezunların sayısı da artırılmaya çalışılmalıdır. Bu noktada STEM eğitimi, günümüz toplumunda eleştirel düşünmeyi ve yeniliği teşvik etmek için çok önemli bir role sahiptir. Diğer bir deyişle, STEM eğitimi, öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri ile daha yenilikçi olmaları noktasında bir fikir sunmaktadır ve eğer öğrenciler bu becerileri mümkün olduğunca erken yaşlarda kazanırlarsa, gelecekteki yaşamlarına daha kolay uyum sağlayabilirler. Bu bağlamda, STEM'i eğitim sistemine entegre etme ihtiyacı duyulmuştur ve Dünya'daki birçok ülke, bu alanda eğitim sistemlerini yenilikçi kapasitelerini geliştirmek için yeniden yapılandırmaktadır. Aynı şekilde, otantik öğrenme de gerçek yaşam bağlamında bilginin uygulanmasını sağlar ve öğrencileri otantik bir ortamda uygulamalı öğrenme deneyimi yaşayarak, gerçek hayat problemleri ile başa çıkma noktasında motive eder. Diğer bir deyişle, otantik öğrenme, STEM eğitimi gibi gerçek yaşamla ilgili konulara odaklanır ve öğrenciler bu süreçte aktif rol oynarlar. Bu açıdan bakıldığında, STEM eğitimi, özellikle ilköğretim düzeyinde, öğrencilerin aktif ve özgün bir ortamda bunları kullanabilecekleri bilgi ve deneyimler sunmaktadır. Bu noktada, okul öncesinden 4.sınıfa kadar olan öğrenciler için Bütünleşik Öğretmenlik Projesi çerçevesinde“Erken STEM”olarak adlandırılan bir program geliştirilmiştir. Bu program kapsamında, haftada bir ders saati erken STEM dersi olarak belirlenmiş ve STEM disiplinlerine (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) dayalı dört tema (Yeşil Dünyamız, Makineler Dünyası, Bilişim Dünyası ve Hayal Dünyası) bu derslerde uygulanmıştır. Program her tema için 8 hafta olmak üzere toplamda sekiz ay boyunca sürmüştür. Ayrıca program, Yapılandırmacı 5E Öğretim Modeli'ne dayalı olarak geliştirilen STEM Çemgisi'ne göre hazırlanan planlar kapsamında hayata geçirilmiştir. Bu noktada, bu çalışma, öğrencilerin erken STEM derslerinde otantik öğrenme deneyimlerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amacı derinlemesine incelemek için etnografik özel durum çalışması araştırma tasarımı olarak kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi erken STEM programı ile ilgili önceden deneyim ve bilgiye sahip bir sınıf öğretmeni ve 13 tane dördüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Bu niteliksel etnografik özel durum çalışmasında, otantik öğrenme kanıtları 8 haftalık gözlemlerden ve öğretmen ve öğrenciler ile yapılan yüz yüze görüşmelerin transkriptlerinden, sosyo-yapılandırmacı ve yorumlayıcı bakış açısıyla toplanmıştır; ayrıca Otantiklik Modeli ve STEM Çemgisi de bu süreçte kavramsal çerçeve olarak dikkate alınmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, veri analizi sırasında başlangıç ve süreç kodlaması kullanılarak 14 kategoriden üç ana tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar şunlardır: 1) Erken STEM eğitiminde otantikliğin hayati rolü, 2) Otantik ortamda erken STEM'in etkinliği, 3) Öğrencilerin otantik öğrenme deneyimleri üzerine erken STEM eğitiminin temel rolü. Bu bulgular, STEM eğitiminin, erken dereceli yaşlardaki sınıflarda otantik öğrenme deneyimlerinde nasıl bir rol oynadığına dair bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
Recent national initiatives in education have focused on improving access for young people in STEM careers. It is also important to make efforts to attract more students to scientific and technological achievements, since students can then be taken to the relevant professions. To develop outstanding performers in the field and also to improve the current economy and knowledge level of society, multi-disciplinary education with high quality is needed in science, technology, engineering and mathematics. Reaching this aim can be possible with skilled, responsible and inspired young students and the number of graduates in the field of science and technology should be increased. At the point of increasing it, STEM education has crucial role in order to drive critical thinking and innovation in today‟s society. In other words, STEM education provides an insight on students to be more innovative with 21st century skills and so if students experience these skills as early as possible, they can adapt to their future life more easily. In this context, there is a need to integrate STEM into the education system and many countries around the world restructure their education system in this field to develop their innovative capacity. In the same manner, authentic learning provides an implementation of knowledge in real-life context and motivates students to handle with real life problems by experiencing hands-on learning in an authentic environment. In other words, authentic learning focuses on real-life related issues as STEM education and students have an active role during that process. From this perspective, STEM education, especially at primary level, provides knowledge and experiences that students can use them in an active and authentic environment. In this regard, a program called as“Early STEM”based on the framework of Integrated Teaching Project was developed for K-4 students. In the light of this program, one lesson hour per week was assigned and four themes (My Green World, My World of Machines, My Computational World and My World of Imagination) based on STEM disciplines (science, technology, engineering and mathematics) were applied in these lessons. Each theme lasted 8 weeks and the program totally spread over eight months period. Also, the program was implemented within the plans prepared according to STEM Learning Cycline which was developed based on Constructivist 5E Instructional Model. At this point, the present study aimed to investigate the students‟ authentic learning experiences in the early STEM lessons. In order to examine this aim in depth, ethnographic case study design was selected as the research design. Sample of the study consisted of total 13 4th grade students and one classroom teacher who has prior experience on the early STEM program. In this qualitative ethnographic case study, evidence of authentic learning was collected from field/observation notes and transcripts from classroom observations for 8 weeks and face-to-face interviews with the students and teacher in socio-constructivist and interpretivist perspective and also by considering Authenticity Model and STEM Learning Cycline as conceptual frameworks. As a result of the present study, three themes were emerged from 14 categories by using initial and process coding during data analysis. The themes are: 1) Authenticity vital role in early STEM education, 2) Early STEM effectiveness in authentic environment, 3) Essential role of early STEM education upon students‟ authentic learning experiences. These findings provide insight into how STEM education has a role in authentic learning experiences in early grades.