Farklılıkların yönetimi, örgütsel adalet algısı, yaşam doyumu ve işten ayrılma niyeti ilişkilerinin bir model içerisinde incelenmesi
A model examining to relationships between diversity management, perception of organizational justice, life satisfaction and turnover intention
- Tez No: 741772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE DURMAZ, DOÇ. DR. AYDIN ÇİVİLİDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada işgücü farklılıkları merkeze alınarak, farklılıkların örgütte etkin yönetilmesinin sonuçları araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, farklılıkların yönetiminin, örgütsel adalet algısına, işten ayrılma niyetine ve yaşam doyumuna etkisini ortaya koymaktır. Bu bağlamda çalışmanın teorik amacı literatürde farklılık, farklılıkların yönetimi ve örgütsel adalet algısı, yaşam doyumu ve işten ayrılma niyeti kavramlarının inşa ve kullanımına katkı sağlamaktır. Ayrıca çalışma, doğası gereği farklılıkların en çok istihdam edildiği konaklama sektöründe ve ülkemizde turizmde önde gelen kentlerden biri olan Antalya'da gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda çalışma ile literatüre sektörel düzeyde alan araştırması kazandırmak ve gelecekteki çalışmalara kaynaklık etmek amaçlanmaktadır. Farklılıkların yönetimi alt boyutlarının örgütsel adalet algısına etkisi, örgütsel adalet algısının ise işten ayrılma niyeti ve yaşam doyumuna etkisi kapsayıcı bir model çerçevesinde incelenmiştir. Araştırmada veriler anket yoluyla toplanmış, toplanan veriler ise SPSS ve AMOS programları ile analiz edilmiştir. Kurulan yapısal eşitlik modelinde farklılıkların yönetimi alt boyutları olan bireysel tutum ve davranışlar ile yönetsel uygulamalar ve politikaların örgütsel adalet algısını pozitif etkilediği, özellikle yönetsel uygulamalar ve politikalar alt boyutunun örgütsel adalet algısında önemli bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Örgütsel adalet algısının işten ayrılma niyetini negatif, yaşam doyumunu ise pozitif etkilediği bulunmuştur. Ayrıca işten ayrılma niyetinin yaşam doyumunu negatif etkilediği saptanmış bu bağlamda örgütsel adalet algısının yaşam doyumuna etkisinde işten ayrılma niyetinin aracılık rolü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The results of the effective management of the diversity in the organization were investigated by focusing on the diversity in the workforce in this study. The aim of the study is to reveal the effects of diversity management on the perception of organizational justice, turnover intention and life satisfaction. In this context, the theoretical aim of the study is to contribute to the construction and use of the concepts of diversity management of differences and organizational justice perception, life satisfaction and turnover intention in the literature. In addition, the study was carried out in Antalya, which is one of the leading cities in the accommodation sector and tourism, where differences are most employed due to its nature. In this way, it is aimed to provide a sectoral field research to the literature and to be a source for future studies. The effect of the sub-dimensions of diversity management on the perception of organizational justice, and the effect of the perception of organizational justice on the turnover intention and life satisfaction were examined within the framework of an inclusive model. In the research, the data were collected through a questionnaire, and the collected data were analyzed with SPSS and AMOS programs. In the established structural equation model, it was determined that individual attitudes and behaviors and managerial practices and policies which are the sub-dimensions of the diversity management are effect positively to the perception of organizational justice, and especially the managerial practices and policies sub-dimension has a significant effect on the perception of organizational justice. It has been found that the perception of organizational justice has a negative effect on turnover intention, and a positive effect on life satisfaction. In addition, it has been determined that the turnover intention effects negatively to the life satisfaction, and in this context, it has been found that the turnover intention has a mediating role in the effect of organizational justice perception on life satisfaction.