Bipolar ve mikroiğneli radyofrekans enerjisinin rat abdominal bölgesindeki cilt,cilt altı ve yağ dokusundaki fibroseptal etkilerinin ve doku iyileşmesinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Histopathological evaluation of the fibroseptal effects of bipolar and microneedle radiofrequency energy on the skin, subcutaneous and adipose tissue of the rat abdominal region and tissue healing.
- Tez No: 741785
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Radyofrekans(RF) bazlı cihazlar plastik cerrahide sıklıkla kullanılan cihazlardır. Özellikle yüz bölgesinde sıklıkla kullanılan bu cihazların histolojik ve immünolojik etkilerini gösteren bir deneysel çalışma güncel literatürde mevcut değildir. Biz çalışmamızda Bipolar RF(BodyTite) cihazı ile Mikroiğneli RF(Morpheus 8) cihazının sıçan abdominal bölgesinde etkilerini histolojik ve immünolojik olarak araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 24 sıçan dahil edildi. Sıçanlar her birinde 6 sıçan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı.Grup I: Herhangi bir uygulamanın yapılmadığı grup II: Abdominal bölgeye BodyTite uygulandı. Grup III: Abdominal bölgeye Morpheus 8 uygulandı. Grup IV: Abdomimal bölgeye hem Morpheus 8 hem de BodyTite uygulandı. Gruplardaki dokuların histolojik ve immunolojik özellikleri ışık mikroskopisinde, kollajen formasyonları ve desmozom yapıları ışık mikroskobunda incelendi. Bulgular: Grup II'deki kollajenler diğer gruplara göre daha az ve ince görüldü. Ayrıca grup III'teki damar sayısı daha az görüldü. Kollajen skorları Grup II: 1.67±0.81, grup III: 2.33±0.82 ve Grup IV: 2.67 ± 0.51'dir. VEGF skorları Grup II: 2.5±0.54, grup III: 1.83 ± 0.75 ve Grup IV: 2.67 ± 0.51'dir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Radiofrequency (RF) based devices are frequently used in plastic surgery. An experimental study showing the histological and immunological effects of these devices, which are frequently used in the face area, is not available in the current literature. In our study, we investigated the histological and immunological effects of Bipolar RF (BodyTite) device and Microneedle RF (Morpheus 8) device on the rat abdominal region. Materials and Methods: 24 rats were included in the study. The rats were divided into 4 groups with 6 rats in each. Group I: Group II: BodyTite was applied to the abdominal region. Group III: Morpheus 8 was applied to the abdominal region. Group IV: Both Morpheus 8 and BodyTite were applied to the abdominal region. Histological and immunological features of the tissues in the groups were examined under light microscopy, and collagen formations and desmosome structures were examined under light microscopy. Results: Collagens in group II were less and thinner than the other groups. In addition, the number of vessels in group III was less. Collagen scores were Group II: 1.67±0.81, group III: 2.33±0.82, and Group IV: 2.67±0.51. VEGF scores were Group II: 2.5±0.54, group III: 1.83±0.75, and Group IV: 2.67±0.51.