Atrofik akne skarı tedavisinde fraksiyonel bipolar mikroiğneli radyofrekans+PRP ile fraksiyonel bipolar mikroiğneli radyofrekans+biofiller kombine tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması: 4 aylık retrospektif çalışma
- Tez No: 915845
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akne skarları; akne vulgarisin en sık görülen, hastada ciddi psikososyal morbidite yaratan bir komplikasyonudur. Atrofik skarlar diğer skar tiplerine göre daha sık görülür. Skar tedavisinde belli bir algoritma bulunmamakla birlikte her tedavinin etkisi ve yan etkisi değişkendir. Biofiller (Plazma jel), plateletten zengin plazma (PRP) veya plateletten fakir plazma (PPP)'dan çeşitli yöntemlerle elde edilen, son yıllarda akne skar tedavisinde kullanımı artan otolog bir dolgu maddesidir. PRP'ye göre çeşitli avantajları olduğundan skar tedavisinde daha etkili olabileceği düşünülmektedir. Biz bu çalışmada atrofik akne skarlarında yeni bir tedavi seçeneği olan plazma jeli etkinlik, hasta memnuniyeti ve güvenlik açısından PRP ile karşılaştırmak istedik. Araştırmada 01.09.2023-30.12.2023 tarihleri arasında; Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı, Kozmetoloji Biriminde yüzde akne skarı nedeni ile FBMR+PRP tedavisi ve FBMR+ Plazma jel tedavisi uygulanan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik bilgileri, verilen kozmetik tedavilerin özellikleri, skar derecelendirme skorları ve hasta fotoğrafları hasta dosyası kayıtlarından ve kozmetoloji birimi takip formlarından alındı. FBMR+PRP ve FBMR+Plazma jel tedavisi alan gruplar Goodman kalitatif ve kantitatif skorundaki iyileşme yüzdesi, objektif değerlendirici skoru, hasta memnuniyet skoru, ağrı skoru ve yan etki oluşumu açısından karşılaştırıldığında 2 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Goodman kalitatif ve kantitatif skoru açısından değerlendirildiğinde her 2 grupta başlangıca göre tedavi sonucunda istatistiksel olarak anlamlı iyileşme görüldü. Plazma jel akne skar tedavisinde etkili ve güvenli bir yöntemdir ancak çalışma sonucunda PRP'den hazırlanan plazma jelin PRP'den daha etkili olmadığı görüldü. Bu sonuçlar benzer diğer çalışmaların sonuçlarıyla büyük ölçüde uyumluydu. PPP'den hazırlanan plazma jelin PRP'den hazırlanan plazma jele göre çeşitli avantajları olduğundan akne skar tedavisinde PPP jelin etkisini PRP veya PRP jel ile karşılaştıran daha ileri çalışmalar yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Acne scars are the most common complication of acne vulgaris and cause serious psychosocial morbidity in the patient. Atrophic scars are more common than other scar types. There is no specific algorithm in scar treatment. The effects and side effects of each treatment are variable. Biofiller (Plasma gel) is an autologous filler obtained from platelet-rich plasma (PRP) or platelet-poor plasma (PPP) by various methods, and its use in acne scar treatment has increased in recent years. It is thought to be more effective in scar treatment because it has various advantages over PRP. In this study, we wanted to compare plasma gel, a new treatment option for atrophic acne scars, with PRP in terms of effectiveness, patient satisfaction and safety. In the research between 01.09.2023-30.12.2023; Patients who received FBMR+PRP treatment and FBMR+Plasma gel treatment due to facial acne scars at Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital, Department of Skin and Venereal Diseases, Cosmetology Unit were evaluated retrospectively. Demographic information of the patients, characteristics of the cosmetic treatments given, scar rating scores and patient photographs were taken from the patient file records and cosmetology unit follow-up forms. When the groups receiving FBMR+PRP and FBMR+Plasma gel treatment were compared in terms of the percentage improvement in Goodman qualitative and quantitative score, objective evaluator score, patient satisfaction score, pain score and side effect occurrence, no statistically significant difference was found between the 2 groups. When evaluated in terms of Goodman qualitative and quantitative score, a statistically significant improvement was observed in both groups as a result of treatment compared to the baseline. Plasma gel is an effective and safe method in acne scar treatment, but as a result of the study, it was seen that the plasma gel prepared from PRP was not more effective than PRP. These results were largely consistent with those of other similar studies. Since the plasma gel prepared from PPP has various advantages over the plasma gel prepared from PRP, it is recommended to conduct further 69 studies comparing the effect of PPP gel with PRP or PRP gel in acne scar treatment.