Evrensel internet yönetimi tartışmaları açısından uluslararası hukukta siber uzaya yönelik yetki sorunu
The problem of jusrisdiction in international law in terms of discussions of global i̇nternet governance
- Tez No: 741786
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİD ABDULLAHZADE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Law, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Tez çalışması İnternetin yaygınlaşması ile birlikte günlük hayatın ayrılmaz parçasına dönüşen Bilişim ve İletişim Teknolojilerininin meydana getirdiği yetki sorununu uluslararası hukuki yönlere ile ele almıştır. Güncel olması hasebiyle BİT'lerin oluşum tarihi, teknik özellikleri gibi konuları da açıklığa kavuşturan çalışma Birleşmiş Milletler çatısı altında evrensel internet yönetimi teşebbüslerine değinmektedir. BM bünyesinde kurulan UNGGE ve OEWG özel komisyonları ve yayınladıkları raporlar çalışmada kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Nitekim BM himayelerinde gerçekleştirilen sürecin ideolojik farklılıklar sebebiyle bölünmesiyle ortaya çıkan bölgesel akınlar da gözardı edilmemiştir. Nihayetinde ise elde edilen veriler uluslararası hukukun şekli kaynakları bakımından değerlendirilerek siber uzayda yetki uyuşmazlıklarına açıklık getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis study deals with the problem of jurisdiction created by Information and Communication Technologies, which has become an integral part of daily life with the spread of the Internet, in the context of international legal aspects. The study also clarifies issues such as the history and technical features of ICTs being actual, touches on universal internet governance initiatives under the auspices of the United Nations. UNGGE and OEWG special commissions established within the UN and the reports they published have been extensively examined in the study. As a matter of fact, the regional incursions that emerged when the process carried out under the auspices of the UN was divided due to ideological differences were not forgotten. Finally, the obtained data were evaluated in terms of the formal sources of international law, and the conflicts of authority in cyberspace were clarified.