COVID-19'da morbidite ve mortalite ilişkili kardiyovasküler prognostik faktörler, gama glutamil transferaz düzeyi ve diğer biyokimyasal parametreler
Cardiovascular prognostic factors, gamma glutamil transferase level and other biochemical parameters related to morbidiity and mortality in COVİD-19
  1. Tez No: 741798
  2. Yazar: ALİ ÇULPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULSEN BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: COVID-19, kardiyovasküler risk faktörlerini ve önceden var olan kardiyovasküler hastalığı şiddetlendirebilir veya yeni kardiyovasküler komplikasyonların gelişimine yol açabilir. GGT, başta karaciğer, safra kanalı ve böbrekler olmak üzere birçok dokunun hücre zarlarında bulunan bir enzimdir. Son çalışmalar, artan GGT seviyesinin kardiyopulmoner bozukluklarda prognoz ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Bugüne kadar yapılan çalışmalar, serum GGT düzeyinin, kardiyovasküler hastalığa yönelik artan prediktif değeri hakkında rapor vermiş ve risk tahmininde marjinal iyileşmeler göstermiştir. Tüm bu bilgiler ışığında, bu çalışmada COVID-19 olgularının bilinen kardiyovasküler prognostik belirteçlerin yanında, serum GGT düzeyinin hastalığın klinik sınıflamasına, kardiyovasküler risk ve Covid-19'daki morbidite ve mortaliteye etkisini araştırmak amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya KSÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları poliklinik ve acil servise başvurup, başvuruları sırasında alınan nazofarengeal ve orofarengeal örneklerinde SARS-CoV-2 reverse transkripsi¬yon polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR)'u pozitif saptanan 18 yaş üstü 128 hasta dahil edilmiştir. En son yayınlanan 2019 Yeni Koronavirüs Pnömonisi Teşhis ve Tedavi Programına (7.sürüm) göre COVID-19 hastalığı hafif, orta, şiddetli ve kritik hastalık olarak gruplara ayrılmıştır. Hasta gruplarında GGT'nin kardiyovasküler risk ve COVID-19'daki morbidite ve mortaliteye etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: COVID-19 may exacerbate cardiovascular risk factors and pre-existing cardiovascular disease or lead to the development of new cardiovascular complications. Gamma Glutamyl Transferase (GGT) is an enzyme found in the cell membranes of many tissues, especially the liver, bile duct and kidneys. Recent studies have shown that increased GGT level is strongly associated with prognosis in cardiopulmonary disorders. Studies to date have reported on the increased predictive value of serum GGT level for cardiovascular disease and have shown marginal improvements in risk estimation. In the light of all this information, in this study, it was aimed to investigate the effect of serum GGT level on the clinical classification of the disease, cardiovascular risk and morbidity and mortality in Covid-19, as well as known cardiovascular prognostic markers in COVID-19 cases. Methodology: The study included 128 patients over the age of 18 who applied to the KSU Faculty of Medicine Chest Diseases outpatient clinic and emergency department and were found to have positive SARS-CoV-2 reverse transcription polymerase chain reaction (RT-PCR) in their nasopharyngeal and oropharyngeal samples taken during their admission. According to the most recently published 2019 New Coronavirus Pneumonia Diagnosis and Treatment Program (7th Ed.), COVID-19 disease is divided into groups as mild, moderate, severe and critical illness. The effect of GGT on cardiovascular risk and morbidity and mortality in COVID-19 was investigated in patient groups.