Kronik diyaliz hastalarında prognostık nutrısyonel ındeks ve diyaliz yeterliliği parametrelerinin kardiyovasküler sonuçlara etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of prognostic nutritional index and dialysis afficiency parameters on cardiovascular results in chronic dialisis patients
- Tez No: 867816
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ: Kronik böbrek hastalığı (KBH), dünyada ve ülkemizde sıklığı giderek artan, morbidite ve mortalitesi yüksek olmasına rağmen farkındalığı ve erken tanı oranı düşük, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Günümüzde hemodiyaliz, periton diyalizi ve transplantasyon tedavilerinin yaygın olarak kullanılması sonucunda son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan hastaların yaşam süreleri uzamasına rağmen, diyaliz tedavisi gören hastaların mortalite oranları aynı yaş guruplarındaki sağlıklı bireylere göre 5-20 kat artmıştır. Hemodiyaliz ve periton diyalizi hastalarının en sık rastlanan ölüm nedeni kardiyovasküler hastalıklardır. Enflamasyon ve beslenme durumunun birlikte bir göstergesi olan prognostik beslenme indeksi, serum albümin konsantrasyonu ve toplam periferik lenfosit sayısına dayanmaktadır ve rutin olarak değerlendirilen bu parametrelerle kolaylıkla hesaplanabilmektedir. Prognostik Nutrisyonel İndeks başlangıçta kanserin prognozunu belirlemek için kullanılsa da son çalışmalarda kardiyovasküler hastalık, Covid-19, lenfomalar, özefagus kanseri, kronik böbrek yetmezliğinde prognoz ile de ilişkili olduğunu ileri sürmektedir. MATERYAL-METOD: Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde hemodiyaliz ve periton diyalizi tedavileri almakta olan 971 diyaliz hastası çalışmaya dahil edildi. 902 hasta hemodiyaliz, 69 hasta periton diyalizi grubundaydı. Hastalara ait demografik özellikler, labrotuvar sonuçları, diyaliz süreleri ve öncesinde aldığı RRT tedavileri, hesaplanmış PNI değeri incelenerek hastaların koroner arter hastalığı ve vefat durumları önceden hazırlanmış olan veri toplama formuna kaydedildi. Prognostik Nutrisyonel İndeks, 10xserum albümini (g/dl)+(0,005xtoplam lenfosit sayısı (109/L)) formülü kullanılarak hesaplandı. Elde edilen PNI değeri ile hastaların koroner arter hastalığı ve mortalite ilişkisi değerlendirildi. Hastaların mortalite durumları ile ilgili bilgi hastane otomasyon sisteminden elde edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya 902 hemodiyaliz ve 69 periton diyalizi hastası olmak üzere toplam 971 hasta dahil edildi. 307(%31,7) hastanın KAH mevcuttu ve 206(%21,2) hasta ex oldu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Chronic Kidney Disease (CKD) is a disease that is increasingly common in the world and in our country, has high morbidity and mortality, but has low awareness and early diagnosis rate, and negatively affects the quality of life. Although the life expectancy of patients with end-stage renal failure (ESRD) has increased as a result of the widespread use of hemodialysis, peritoneal dialysis and transplantation treatments today, the mortality rates of patients receiving dialysis treatment have increased 5-20 times compared to healthy individuals in the same age group. The most common cause of death in hemodialysis and peritoneal dialysis patients is cardiovascular diseases. The prognostic nutritional index, which is a combined indicator of inflammation and nutritional status, is based on serum albumin concentration and total peripheral lymphocyte count and can be easily calculated with these routinely evaluated parameters. Although the Prognostic Nutritional Index was initially used to determine the prognosis of cancer, recent studies suggest that it is also associated with the prognosis in cardiovascular disease, Covid-19, lymphomas, esophageal cancer, and chronic renal failure. MATERIALS-METHODS: 971 dialysis patients receiving hemodialysis and peritoneal dialysis treatments at Akdeniz University Hospital were included in the study. 902 patients were in the hemodialysis group and 69 patients were in the peritoneal dialysis group. Demographic characteristics of the patients, laboratory results, dialysis durations and previous RRT treatments, and calculated PNI values were examined and the patients' coronary artery disease and death status were recorded in the previously prepared data collection form. Prognostic Nutritional Index was calculated using the formula serum albumin (g/dl) + 5xtotal lymphocyte count (103/mL). The relationship between the obtained PNI value and the patients' coronary artery disease and mortality was evaluated. Information about the mortality status of the patients was obtained from the hospital automation system. RESULTS: A total of 971 patients, 902 hemodialysis and 69 peritoneal dialysis patients, were included in the study. 307(31.7%) patients had CAD and 206(21.2%) patients died.