الجهود النقدية لرواد الشعر العربي الجديد دراسة إشكالية الفن والنقد
Fen ve eleştiri sorunlarında modern şiir öncülerinin eleştirel çabaları
  1. Tez No: 741803
  2. Yazar: ABDELKARIM AMIN MOHAMED SOLIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İbrahim Awad, PROF. DR. Abduynnasir Hasan
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Documentation and Information
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Ain Shams University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 605
Özet
Bu Modern Şiir öncülerinin eleştirel çabaları ve bu çabaların şiiri yaratıcılıklarıyla ilişkisini ele almıştır. İşbu çalışma giriş, beş fasıl ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde şairin eleştiri uğraşının tarihini ve araştırmacının bu şiiri için yeni terimi seçme sebebini ele almıştır. 1.Fasılda bu şairlere göre edebi mirasın ve yeniciliğin tanımı ele alınırken, 2. Fasılda şiirin kaynağını ele almıştır. Sanatsal yaratıcılığın kaynağına önem veren en önemli teorilere değindik. Daha sonra öncülerin şiir kaynağı hakkında açıklamalarını ve teorilere karşı tutumunu sunulmuştur. 3. fasılda ise araştırmacı şiirin kavramını ele alarak görevini ve öncülerin eski şiirlerle ilgili tutumları, şiirin nesirle ilişkisine ve öncülerin nesir kasidesi ilgili durumlarına yer vermiştir. 4. Fasılda ise öncülerin şiir ve gerçek, şiir ile (şair), şiir ile felsefe, şiir ve mevzu, şekil ile kapsam, şiir ile kapalılık zahiresi ve şiir ile dinleyen hakkında tutumlarını sunarak şiir doğasını çalışmıştır. 5. fasıl ise şiirsel yorum araçlarını temel unsurları aracılığıyla ele almıştır: Şiir dili, şiir musikisi ve şiir tasvirine yer verilmiştir. Son olarak çalışmanın en önemli sonuçları, çalışma kaynakları zikredilmiştir.
Özet (Çeviri)
He discussed the critical efforts of these Modern Poetry pioneers and their relation to their poetic creativity. This study consists of introduction, five chapters and conclusion. In the introduction, he discussed the history of the poet's critique and the researcher's reason for choosing the new term for this poem. In the first chapter, the definition of literary heritage and innovation according to these poets was discussed, while in the second chapter, the source of the poem was discussed. We touched on the most important theories that give importance to the source of artistic creativity. Then, the explanations of the pioneers about the source of poetry and their attitudes towards the theories are presented. In the third chapter, the researcher dealt with the concept of poetry and included his task and the attitudes of the pioneers towards old poems, the relationship between poetry and prose, and the prose eulogy of the pioneers. In Chapter 4, he studied the nature of poetry by presenting the pioneers' attitudes about poetry and truth, poetry and philosophy, poetry and subject, form and scope, poetry and closure, and poetry and the listener. The fifth chapter, on the other hand, deals with the means of poetic interpretation through its basic elements: The language of poetry, the music of poetry and the description of poetry are included. Finally, the most important results of the study and the sources of the study are mentioned.