الجهود النقدية لمحمد مسعود جبران
Muhammed Mesud Cübran'ın eleştirel çabaları
- Tez No: 1004099
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri (arapça) Bilim Dalı
Özet
Libyalı seçkin eleştirmen Muhammed Mesud Cübran'ın ismi' Libya'da edebi eleştirinin önde gelen simalarından biri olarak öne çıkmakta ve ciddi'nesnel katkılarıyla edebi ve fikri alana önemli etkilerde bulunan eleştirel seslerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma' yirminci yüzyılda Libya'daki eleştiri hareketine ışık tutmak, Muhammed Mesud Cübran'ın bu harekette oynadığı öncü rolü incelemek' eleştirel katkılarını analiz etmek' eleştiri yöntemini ortaya koymak ve Libya'daki edebi eleştirinin gelişimindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca çalışma' söz konusu dönemde Libya'daki edebi eleştirinin durumuna dair kapsamlı ve bütüncül bir okuma sunmayı hedeflemektedir. Bu da' eleştiri hareketinin oluşumunda etkili olan kültürel ve sosyal bağlamların incelenmesi ve Cübran'ın bu hareketin en önemli sütunlarından biri hâline nasıl geldiğinin açıklanması yoluyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma; betimleyici-analitik yöntem' tarihsel yöntem ve karşılaştırmalı yöntem olmak üzere çeşitli bilimsel yöntemlere dayanarak hedeflerine ulaşmayı amaçlamıştır. Çalışma' bir giriş ve hazırlık bölümüyle başlayan' üç ana bölümden oluşan ve sonuç ile kaynakça bölümüyle tamamlanan bir yapıya sahiptir. Hazırlık bölümünde çalışmanın konusu ele alınmış; edebi eleştirinin tanımı' Libya'daki eleştiri hareketi ve bu harekete etki eden unsurlar açıklanmış' ardından Dr. Cübran'ın hayatına kısa bir bakış sunulmuştur. Birinci bölümde Muhammed Mesud Cübran'ın eleştirel eserleri ele alınmıştır. İkinci bölüm' Cübran'ın eleştirel düşüncesine ayrılmıştır. Üçüncü bölüm ise Cübran'ın eserlerinde ele aldığı eleştirel meselelere odaklanmıştır. Çalışmanın ulaştığı en önemli sonuçlardan biri' Muhammed Mesud Cübran'ın hem Libya hem de Arap dünyasında özgün bir eleştirel ses olduğu' geleneğe bağlılık ile modernliğe açıklığı bir arada taşıdığı ve eserlerinin' öz benlikten yola çıkan ama ötekine teslim olmayan çağdaş bir Arap eleştiri söyleminin kurulabileceğini gösterdiğidir.
Özet (Çeviri)
The name of the prominent Libyan critic' Mohammed Masoud Jibran'stands out as one of the leading figures in literary criticism in Libya and one of the critical voices that have enriched the literary and intellectual scene with serious and objective contributions. This study aims to shed light on the literary criticism movement in Libya during the twentieth century and to explore the pioneering role played by Mohammed Masoud Jibran in this movement through the analysis of his critical contributions' the clarification of his critical methodology' and the assessment of the impact he left on the trajectory of Libyan literary criticism. The study also seeks to offer a comprehensive and integrated reading of the state of literary criticism in Libya during that period by reviewing the cultural and social contexts that shaped this movement and demonstrating how Jibran emerged as one of its key pillars. To achieve its objectives' the study employed several research methods' including the descriptive-analytical method' the historical method' and the comparative method. The study is divided into three chapters' preceded by an introduction and a preface and followed by a conclusion and a list of references. The preface serves as an entry point to the study's topic' addressing the definition of literary criticism' the Libyan critical movement' the factors that influenced it' and brief insights into Dr. Jibran's biography. The first chapter discusses Mohammed Masoud Jibran's critical works; the second focuses on his critical thought' while the third examines the critical issues addressed in his writings. The most significant finding of the study is that Mohammed Masoud Jibran represents a unique critical voice within the Libyan and Arab literary landscapes' combining authenticity with openness. His works demonstrate the potential for establishing a contemporary Arab critical discourse that originates from the self and does not dissolve into the other.