Tip 2 diyabet ve eşlik eden kronik hastalıkların öz bakım yönetimine etkisi
The effect of TYPE 2 diabetes and comorbid chronic diseases on SELF-CARE management
- Tez No: 741809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Tip 2 diyabetli hastalarda komorbidite durumu ve mevcut hastalık/hastalıkların öz bakım yönetimi üzerindeki olası etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel bir çalışmadır. 01.04.2022-30.04.2022 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Diyabet Polikliniği'nde yürütülmüştür. Bir ayda polikliniğe başvuran tüm Tip 2 diyabetli hasta sayısının ortalaması hesaplanarak 289 hasta sayısı hedeflenmiştir. Belirtilen süreçte 290 hastaya ulaşılmıştır. Katılımcılara benzer çalışmalar incelenerek hazırlanan sosyodemografik veri formu ve Kronik Hastalıklarda Öz Bakım Yönetimi Ölçeği (SCMP-G) yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Bu çalışmada ölçümlerin normal dağılım varsayımının incelenmesinde Kolmogorov- Smirnov testleri kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren ölçümlerin gruplara göre kıyaslanmasında Bağımsız gruplarda T testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen ölçümlerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Ölçümlerin birbirleri ile olan korelasyonlarının incelenmesinde Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to reveal the possible effect of comorbidity status and existing disease/diseases on self-care management in patients with type 2 diabetes. Material and Method: Our study is an observational, descriptive, cross-sectional study. Our study was carried out between 01.04.2022 and 30.04.2022 at the Health Sciences University Istanbul Bağcılar Health Application and Research Center Diabetes Polyclinic. By calculating the average of the number of diabetic patients who applied to the polyclinic in a month, the number of 289 patients was targeted. In this time, 290 patients were reached. The sociodemographic data form prepared by examining similar studies and the Self-Care Management Scale in Chronic Diseases were applied to the participants by face-to-face interview technique. In this study, Kolmogorov-Smirnov tests were used to examine the assumption of normal distribution of measurements. T test and ANOVA tests were used in independent groups to compare the normally distributed measurements according to the groups. Mann- Whitney U test and Kruskal Wallis test were used for comparison of non-normally distributed measurements. Spearman correlation analysis was used to analyze the correlations of the measurements with each other.