The impact of strategic innovation management practices and organizational agility on organizational performance during the pandemic: A research on medical sector in Ankara
Pandemi döneminde strategic inovasyon yönetimi uygulamalarının ve örgütsel çevikliğin örgüt performanslarına etkisinin araştırılması: Ankarada bulunan medikal firmalar üzerine araştırma
  1. Tez No: 741825
  2. Yazar: AHMET ŞÜKRÜ PAMPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ENGİN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
COVID-19 küresel pandemisi devam ederken örgütler üzerinde ekonomik ve sosyal olarak etki etmektedir. Firmalar pandeminin olumsuz etkilerine karşı gelebilmek için yollar aramaya başladı. Pandeminin getirdiği belirsiz pazar ortamı firmaların teknolojik dönüşüme ayak uydurmasına ve daha değişime uyum gösteren örgütler haline dönüşmesine neden oldu. Bu araştırma pandemi döneminde stratejik inovasyon yönetimi uygulamalarının firma performansları üzerindeki etkisini ölçmek ve örgütsel çevikliğin bu ilişki üzerindeki moderatör rolünü anlamak için yapılmaktadır. Araştırmamız için gerekli veri Ankara'da bulunan organize sanayi bölgelerine ve teknoparklara kayıtlı firmalarda çalışan sadece üst düzey yöneticiler ve firma sahiplerinden toplandı. Anketimiz elektronik ortamda Google e-form üzerinde düzenlenmiş ve ilgililere dağıtılmıştır. Verimizi analiz ettikten sonra bulgularımız belirsizlik ortamında stratejik inovasyon yönetimi uygulamarının firma performansına olumlu yönde etki ettiği sonucuna varmış oluyoruz. Ayrıca medikal sektöründe, pandemi döneminde örgütsel çevikliğin bu ilişkide moderatör etkisinin olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
During the global COVID-19 pandemic, many organizations have faced economic and social consequences. Unexpected results shape businesses to become more adaptable and to transform their operations more technology-oriented in uncertain business environments. Organizations understand to seek alternative ways to continue their operations during the global pandemic. This recent study aims to the influence of strategic innovation management practices on organizational performance and the moderating role of organizational agility. In our data collection process, we collect data from top-level executives from medical sectors in Ankara via online self-reported questionnaires. After examination of our data, the result shows that strategic innovation management practices have a significantly positive impact on organizational performance in the medical sector, Ankara. In addition, strategic innovation management and organizational agility interacted to affect organizational performance during the COVID-19 period.