Design and validation of an air conditioning system for an industrial system
Endüstriyel sistem için klima sistemi dizaynı ve doğrulaması
  1. Tez No: 741824
  2. Yazar: BERKAY FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ULAŞ, DOÇ. DR. ÖZGÜR BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tezde, endüstriyel bir sistem için iklimlendirme sistemi tasarlanmıştır. Farklı giriş ve çıkış menfezlerinin endüstriyel sistemi soğutma performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada sayısal simülasyonlar için HAD yöntemi kullanılmıştır. HAD analizleri, seçilen DOE metodolojisine göre deneysel çalışmalarla doğrulanmıştır. Son olarak sistemin en iyi performansta çalışabilmesi için optimizasyon çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the air conditioning system for an industrial system was designed. The effect of different supply and return register configurations on the cooling of the industrial system was examined. CFD method was used for numerical simulations in the study. CFD analyses were validated with experimental studies according to the selected DOE methodology. Finally, optimization studies has been carried out to ensure that the system can operate at the best performance.