Toplam kalite yönetimi uygulamalarının stratejik çeviklik üzerindeki etkisi: Irak Maysan Petrol Şirketi üzerine bir araştırma
The effect of total quality management practices on strategic agility: A research on Iraq Maysan Oil Company
- Tez No: 853714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çalışmadaki sorun, çoğu Iraklı örgütün, özellikle petrol endüstrisi ile ilgilenen şirketler olmak üzere, toplam kaliteyi yönetmek için hala net bir stratejiye sahip olmamasıdır. Odaklanmış okuma yoluyla önceki çalışmalara dönersek, toplam kalite yönetimi uygulamalarının hem Irak örgütlerinde hem de başka yerlerde stratejik çeviklik üzerindeki etkisi hakkında hiçbir bilgi ürünü olmadığını, özellikle petrol endüstrileri alanında. Bu, değişkenler arasındaki ilişkinin tanımlanmasına ilişkin bir bilgi boşluğunu gösterir. Bu çalışma, toplam kalite yönetimi uygulamalarının Irak'taki Maysan Petrol Şirketi'nin stratejik çevikliği üzerindeki etkisini öğrenmeyi amaçlamaktadır. Bu, şirketteki bir grup yöneticiyi ( düşük, orta ve daha yüksek seviyelerde ) inceleyerek ilişkinin doğasının yorumlanmasındaki bilgi boşluğunu doldurmaktır. Bu amaçla şirketin yöneticilerine 250 anket dağıtılmıştır. Kasıtlı numunenin stiline dayanarak . Alınan 219 anket İstatistiksel analiz için geçerli olan sayı 200'dür. % 80 yanıt oranında.Verileri yazılım kullanılarak analiz edildi ( SPSS V.27). Dürüstlük ve kararlılık, tanımlayıcı analiz ve korelasyon analizi sağlamak için bir dizi metrik kullanmanın yanı sıra. Ve çoklu regresyon analizi kullanarak çalışmanın hipotezlerinin etkisini test etmek. Ve çalışmanın değişkenlerinin boyutlarını ölçmek. toplam kalite yönetimi uygulamalarının boyutları ( müşteri odaklılık, liderlik, sürekli iyileştirme, takım çalışması, tedarikçi kalite yönetimi, eğitim, ürün tasarımı, süreçlerin yönetimi). Ve stratejik çeviklik ( teknoloji yeteneği, işbirlikçi inovasyon, örgütsel öğrenme ve içsel uyum ). Çalışma, toplam kalite yönetimi uygulamalarının stratejik çevikliği etkileyen önemli bir faktör olduğunu bulmuştur Irak'taki Maysan Petrol Şirketi'nde. Çalışma, çalışanların karar alma sürecine katılım ilkesinin etkinleştirilmesini ve gerekli çalışmanın zamanında ve kaliteli bir şekilde yürütülmesini sağlamak için haklarının artırılmasını önermektedir. Sorunları doğru bir şekilde çözme yeteneklerini geliştirmek amacıyla işçiler için eğitim planları geliştirmeye özen gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The problem with the study is that most Iraqi organizations still lack a clear strategy for managing overall quality, especially companies interested in the oil industry. Returning to previous studies through focused reading shows that there is no knowledge product on the impact of comprehensive quality management practices on strategic agility both in Iraqi organizations and elsewhere, especially in the field of oil industries. This indicates a knowledge gap regarding the identification of the relationship between variables. The current study aims to learn about the impact of comprehensive quality management practices on the strategic agility of Maysan Oil Company in Iraq. This is to fill the knowledge gap in the interpretation of the nature of the relationship by surveying a group of managers (lower, middle, and higher levels) in the company. To this end, 250 questionnaires have been distributed to the company's managers. Based on the style of the intentional sample Having retrieved 219 questionnaires, The number valid for statistical analysis was 200. At a response rate of 80%. Its data were analyzed using the software SPSS V.27. As well as using a set of metrics to ensure honesty and stability, descriptive analysis, and correlation analysis. And to test the impact of the study's hypotheses using multiple regression analysis. And to measure the dimensions of the study's variables. Dimensions of comprehensive quality management practices (customer focus, leadership, continuous improvement, teamwork, supplier quality management, training, product design, process management) And strategic agility (technology capability, collaborative innovation, organizational learning, and internal alignment). The study found that comprehensive quality management practices are an important factor affecting strategic agility. at the Missan Oil Company in Iraq. The study recommends that the principle of employees' participation in the decision-making process be activated and their rights increased to ensure timely and high-quality execution of the required work. Care is taken to develop training plans for workers with a view to improving their ability to properly solve problems.