Panretinal lazer fotokoagulasyonun retina sinir lifi ve makula kalınlığına etkisinin optik koherens tomografi ile incelenmesi
  1. Tez No: 741835
  2. Yazar: İBRAHİM ÇAĞRI TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Panretinal lazer fotokoagülasyonun alt retinal yarı veya üst retinal yarıdan başlanmasının retina sinir lifi ve makula kalınlığına etkisinin Optik Koherens Tomografi ile incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Sişli Etfal Eğitim ve Araştirma Hastanesi 1.Göz Retina biriminde başlatılan çalışma Mayıs 2008 - Ocak 2010 tarihleri arasinda 12'si (%54,5) erkek, 10'u (%45.5) kadin olmak üzere toplam 22 olgunun 44 gözünde yapılmıştır. Hastalar rutin oftalmolojik muayene (Snellen Eşeli ile en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, To, Biomikroskopi ve Fundus Muayenesi), FFA ve Optik Koherens Tomografi ile değerlendirildi. Sonuçlar; OCT verileri üzerinde hazırlanmıştır. PDR'si oftalmoskopik ve anjiografik olarak belirlenmiş hastalarda PRP öncesi ve kontrol muayenelerinde OCT ile incelenen retina sinir lifi ve makula kalınlık değişimleri karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizde; Student t test, paired sample t test ve post hoc Bonferroni test kullanılıp.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of starting panretinal laser photocoagulation from the lower retinal or upper retinal halves on retinal nerve fiber and macular thickness by Optical Coherence Tomography. Materials and Methods: The study started in Şişli Etfal Training and Research Hospital 1st Eye Retinal Unit between May 2008 and January 2010 in 44 eyes of 22 cases, 12 (54.5%) male and 10 (45.5%) female. has been made. The patients were evaluated with routine ophthalmological examination (best corrected visual acuity with Snellen Chart, To, Biomicroscopy and Fundus Examination), FFA and Optical Coherence Tomography. Results; Prepared on OCT data. Retinal nerve fiber and macular thickness changes examined with OCT before PRP and control examinations in patients with PDR determined ophthalmoscopically and angiographically were compared. In statistical analysis; Using Student t test, paired sample t test and post hoc Bonferroni test.