Ligamentum cruciatum anterius'un tibial platodaki antomik yerleşiminin manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile morfometrik olarak değerlendirilmesi
Morphometric evaluation of anterior cruciate ligament (ACL) on the tibial plateau by magnetic resonance imaging technique
  1. Tez No: 741836
  2. Yazar: ESRA BABAOĞLU KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN BAMAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ligamentum Cruciatum Anterius'un Tibial Platodaki Antomik Yerleşiminin Manyetik Rezonans Görüntüleme Tekniği ile Morfometrik Olarak Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç:LCA diz ekleminin stabilitesinde,biyomekaniğinde ve propsiyoseptif duyusunda önemli rol oynar.LCA hem spor yaralanmalarında hem de çocuktan yetişkine geniş bir yaş grubunda yaralanması fazla olan ve cerrahlar tarafından en fazla rekonstrüksiyonu yapılan bağdır.LCA rekonstrüksiyonlarında artık anatomik hizalamanın avantajları ve önemi bilinmektedir.Çalışmamızın LCA'yla ilgili toplumsal veri sağlayacağını, LCA yaralanmalarındaki tedavi planlamalarında fayda sağlayacağını, yapılacak ek çalışmalara yol göstereceğini ve literatüre katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Gereç ve Yöntem:Çalışmamızda 338 kadın,298 erkek toplam 636 görüntüleme MRG'de retrospektif olarak incelendi.Çalışmamız 15-18,19-39,40-59,60 ve üstü olmak üzere 15-80 yaş aralığında yapıldı.Çalışmamıza LCA'sı sağlam olan ve diz ekleminin ve LCA'nın açılanmasında değişiklik yaratmayacak görüntülemeler dahil edildi.Çalışmaya dahil edilme kriterlerine göre 93 kişi bilateral,diğer kişiler unilateral olarak çalışmaya dahil edildi.Çalışmamızda LCA'nın insersiyon yerinin tibianın anterioruna (s-kısa) ve medialine (c-kısa) uzaklığı,tibial platonun anteroposterior (s-uzun ) ve mediolateral (c-uzun) mesafesi,sagital (s-açı)ve koronal planda (c-açı) LCA'nın tibial platoya göre açıları ölçüldü. Bulgular:Yaş grupları arasında değerlendirme yaptığımızda morfometrik değerler genel olarak yetişkin gruplarda daha fazlaydı ve anlamlı farklılık olan parametreler mevcuttu.Kadın erkek olarak baktığımızda genel olarak açı değerleri kadınlarda daha yüksek iken,erkeklerde morfometrik değerler daha yüksek bulundu ve anlamlı farklılık olan parametreler mevcuttu.Sağ taraf açı ve morfometrik ölçüm değerleri genel olarak sol taraftan bazı parametreler anlamlı olacak şekilde fazlaydı. Sonuç:Literatüre baktığımızda tüm açı değerlerimiz tüm gruplarda literatüre göre daha düşük çıkarken,tümmorfometrik değerlerimiz yüksek bulundu.Bu duruma ölçüm tekniklerinin,ölçüm sırasındaki diz açılanmasının ve toplumsal özelliklere bağlı farklılıkları sebep olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Morphometric Evaluation of Anterior Cruciate Ligament (ACL) on the Tibial Plateau by Magnetic Resonance Imaging Technique Introduction and Purpose:The anterior cruciate ligament (ACL) plays a very important role in the stability, biomechanics and proprioceptive sense of the knee joint. ACL is the most frequently reconstructed ligament by surgeons, both in sports injuries and in a wide age group from children to adults.The advantages and importance of anatomical alignment in reconstructions of the ACL are now known.We believe that our study will provide social data on ACL, will be beneficial in treatment planning in ACL injuries, and will contribute to the ideas and literature for other future studies. Materials and Methods:In our study, a total of 636 images of 338 women and 298 men were analyzed retrospectively in MRI.Our study was carried out between the ages of 15-80, including 15-18,19-39,40-59,60 and over.Images with intact ACL and that would not alter the angulation of the knee joint and ACL were included in our study.According to the inclusion criteria of the study, 93 individuals were included in the study with bilateral knee joint and the other subjects with unilateral knee joint.In our study, the distance of the insertion point of the ACL to the anterior (s-short) and medial (c-short) tibia, and the anteroposterior (s-long) and mediolateral (c-long) distance of the tibial plateau, in the sagittal (s-angle) and coronal planes ( c-angle) The angles of the ACL with respect to the tibial plateau were measured. Results: When we evaluated between age groups morphometric values generally higher in adult groups and there were parameters with significant differences.In the evaluations between the genders; It was observed that the angle values of women were higher and there were other parameters with significant differences.Right and left side angle and morphometric measurement comparisons; The measurement values of the right side were significantly higher than the left side. Conclusion: When we look at the literature, all of our angle values were found to be lower in all groups compared to the literature, while all our morphometric values were found to be high.We think that this situation may be caused by differences in measurement techniques, knee angulation during measurement and social characteristics.