Diabetik retinopati göz içi basınç ilişkileri
The relationship between diabetic retinopathy and intraocular pressure
  1. Tez No: 44308
  2. Yazar: HAKAN DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ZEKİ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Retinopatiye eşlik eden glokomun, diabetik retinopatinin progresyonundaki etkisi ve panretinal fotokoagülasyonun, diabetik hastalarda göz içi basıncına kısa ve uzun dönemdeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Diabetik retinopatinin progresyonunun takibinde, retinopatinin erken dönemlerindeki fonksiyonel defektleri de tespit edebilen, otomatik statik treshold perimetre kullanılmıştır. İki ayrı çalışma grubu oluşturulmuştur. Çalışma grubu I'de 105 hastanın 210 gözü, retinopatiye eşlik eden glokomun, retinopatinin seyrini nasıl etkilediğini tespit etmek için takip edilmiştir. Glokomu olan ve olmayan diabetik retinopatüi hastalara, periyodik olarak görme alam testi uygulanmış ve her iki grupta, zaman içindeki görme alam kayıpları tespit edilmiştir. Çalışma grubu IF de asimetrik diabetik retinopatüi 30 hastanın, fotokoagülasyon endikasyonu olan bir gözüne panretinal fotokoagülasyon uygulanırken, diğer gözleri kontrol grubunu oluşturmuştur. Burada panretinal fotokoagülasyonun, kısa ve uzun dönemde göz içi basıncı üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. Tedavi ve kontrol grubunda meydana gelen göz içi basınç değişiklikleri karşüaştınlmıştır. Retinopatiye eşlik eden glokomun, diabetik retinopatinin tüm evrelerinde retmopatinin progresyonunu yavaşlattığı görülmüştür. Panretinal fotokoagülasyon sonrası kısa dönemde, tedavi gerektirmeyen göz içi basmç yükselmeleri olmuştur. Uzun dönemde, panretinal fotokoagülasyonun, normotansif diabetiklerde göz içi basıncını düşürdüğü tespit edilmiştir. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research was to detect the effect of glaucoma when it is together with diabetic retinopathy on the progression of retinopathy and the effect of panretinal photocoagulation on intraocular pressure at short, and the long time. Automated static threshold perimetry was the testing method in observation of the progression of diabetic retinopathy because of its sensitivity in detecting the early functional defects. Two different groups of patients were established. In group I, 210 eyes of 105 patients were followed to detect how glaucoma effects the progression of retinopathy when it is together with diabetic retinopathy. The periodic visual field testings were performed to the patients who have diabetic retinopathy with or without glaucoma. Visual field defects were recorded in both groups in all tests. In group n, one eye of 30 patients who had asymmetric diabetic retinopathy was treated with panretinal photocoagulation. The other eye served as a control group. In group n, acute and the long-term pressure changes after panretinal photocoagulation were detected. The results of control and therapy group were compared. We observed that the glaucoma when it is together with retinopathy, retarded the progression of diabetic retinopathy in all retinopathy levels. Increasing of intraocular pressure was the acute effect of panretinal photocoagulation in some patients. But, these patients did not need therapy. At long-term, panretinal photocoagulation reduced the intraocular pressure of normotensive diabetics. 48