Proliferatif diyabetik retinopatili hastalarda uygulanan panretinal fotokoagulasyonun retina sinir lifi tabakası kalınlığına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of panretinal photocoagulation to retinal nerve fiber layer thickness in patients with proliferative diabetic retinopathy
  1. Tez No: 328933
  2. Yazar: SITKI EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALI OSMAN SAATCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Diyabetik retinopatili hastalarda uygulanan panretinal fotokoagulasyonun retina sinir lifi tabakası kalınlığı (RSLTK) üzerine etkisinin araştırılması.Gereç ve Yöntem: Diyabetik retinopati (DR) tanısıyla daha önce tedavi görmemiş ve panretinal lazer fotokoagulasyon (PRF) endikasyonu bulunan olgular çalışmaya dahil edildi. Tüm olgularda tedavi öncesinde düzeltilmiş en iyi görme keskinliği (DEİGK) ve göz içi basıncı ölçüldü. Optik koherens tomografi ile maküla ve peripapiller bölge incelendi. PRF sonrası 3. ve 6.ay da ölçümler tekrarlandı. Takip süresi boyunca düzeltilmiş en iyi görme keskinliği, göz içi basıncı, santral maküla kalınlığı, retina sinir lifi tabakası kalınlığı (RSLTK) değerlendirildi.Başlangıç retina sinir lifi ve makula kalınlığını karşılaştırmak amacıyla DM? u olmayan ,çalışma grubuyla benzer yaş ve cinsiyette kontrol grubu oluşturuldu. İzlem süresindeki farkların değerlendirilmesi için varyans analizi kullanıldı. Sonuçlar: Yaş ortalaması 52,3 ± 6,4 yıl (32-66) olan 16 kadın ve 14 erkeğin 58 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm olgular en az 6 aylık takip süresini tamamladı.Altı aylık takipte gözlerin 54 `ünde (%93) görme keskinliği korunur veya artarken 4? ünde (%7) görme keskinliği azaldı.Başlangıçta ve takip süresi boyunca göz içi basıncı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,774). Kontrol grubu ile çalışma grubu başlangıç RSLTK arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,654).Retina sinir lifi tabakası kalınlığı (RSLTK) kadran ayırmaksızın genel olarak çalışma grubu için başlangıçta 108,5 µm, 3. ayda 115,8 µm, 6. ayda 103 µm olarak ölçüldü.Başlangıç RSLTK ile 3.
Özet (Çeviri)
Aim: To analyze the effects of panretinal photocoagulation on retinal nerve fiber layer thickness in diabetic patients.Methods: Patients with treatment naive diabetic retinopathy who underwent panretinal photocoagulation (PRP) comprised the study group .In all cases best corrected visual acuity(BCVA) and intraocular pressure were measured prior to treatment. Macula and peripapillary area were examined with optic coherence tomography. After completion ofPRP; measurements were repeated at the third and sixth month visits. BCVA , intraocular pressure, central macula thickness, retinal nerve fiber layer thickness were evaluated during the follow-up. Age-matched patients without DM compared the control group for comparing the prelaser retinal nerve and macula thickness. Variance analysis was used to compare thedifferences through the follow-up.Results: 58 eyes of 16 female and 14 men with an average age of 52,3 ± 6,4 (32-66) were the study group. All cases completed 6 months of follow-up. While visual acuity of 54 (93%)eyes was maintained or improved, 4 (7%) of the eyes experienced visual decrease during the follow-up period. At baseline and during the follow-up period there was no statistically significant difference in terms of intraocular pressure(p=0,774). No significant difference was detected between the initial retinal nerve fiber layer thickness of the control and study group (p=0,654).Mean retinal nerve fiber layer thickness was measured 108,5 µm initially, 115,8 µm at third month and 103 µm at sixth month in the study group.