Meme kanserinin cerrahi tedavisinde meme koruyucu ve subkutan mastektomi ile birlikte rekonstrüksiyon cerrahilerinin onkolojik sonuçlarının karşılaştırılması
A comparison of oncological results of patients who have breast conserving surgery and subcutaneous mastectomy with immediate breast reconstruction in the surgical treatment of breast cancer
- Tez No: 741854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZKAN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Meme kanseri kadınlar için önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Cerrahi tedavi ile sağlanan onkolojik kür sonrasında dahi yetersiz estetik sonuçlar, hastaların hayatında olumsuz bir etki bırakabilir. Bu nedenle onkolojik tam kür sağlamanın yanında estetik olarak daha iyi sonuç veren yeni tedavi yöntemleri yakın dönemde daha sık tercih edilmektedir. Bu çalışmanın amacı meme kanserli hastalarda estetik açıdan iyi sonuçlar sunan yöntemlerden meme koruyucu cerrahi (MKC) ve subkutan mastektomi ile birlikte rekonstrüksiyon cerrahisinin (SM) onkolojik sonuçlarını karşılaştırmaktır. Yöntem: Merkezimizde Ocak 2007 ile Ocak 2021 tarihleri arasında meme kanseri nedeni ile MKC ya da SM cerrahileri uygulanan 1231 hastanın patoloji ve takip verilerine ulaşıldı. Bu hastalar ortalama 87,3 ± 49,2 ay takip edildi. Bulgular: MKC grubunun 5 ve 10 yıllık sağkalımları %93,7 ve %89,1, SM grubunun %97,1 ve %97,1 olarak görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Breast cancer is one of the leading causes of mortality and morbidity in women. Even after the oncological cure is provided by surgical treatment, inadequate aesthetic results can adversely affect the life of the patients. New treatment modalities that provide better results in terms of aesthetics and provide oncological cure are preferred more frequently in the near future. This study aims to compare the oncological results of patients who underwent breast-conserving surgery (BCS) and subcutaneous mastectomy with immediate breast reconstruction surgery (SM), which are aesthetically acceptable methods in patients with breast cancer. Methods: The pathology and follow-up data of 1231 patients who underwent BCS or SM surgeries for breast cancer between January 2007 and January 2021 in our center were obtained. Results: The 5- and 10-year of overall survival (OS) rate for BCS group was 93,7% and 89,1% respectively. For SM group the 5- and 10- year of OS rate was 97,1% and 97,1% respectively.