Farklı kalınlıkta şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavinin etkinliği
The effectiveness of orthodontic treatment with different thickness CLEAR aligners
  1. Tez No: 741876
  2. Yazar: SANİYE MERVE CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GÖYMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Maksiller dişlerde hafif çapraşıklığı olan vakalarda farklı kalınlıktaki şeffaf plak tedavisinin etkinlik, memnuniyet ve ağrı düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 28 birey randomize olarak ayrılarak şeffaf plaklarla tedavi edildi (n=14). Grup 1 için 0,5 mm, Grup 2 için ise 0,75 mm kalınlıkta plaklar kullanıldı. Hastaların ağız içi taramayla oluşturulan sanal modelleri üzerinde 3Shape Ortho AnalyzerTM programı ile dijital tedavi planlamaları oluşturuldu. Model ve plak üretimi 3-boyutlu yazıcılar ve vakumlu plak cihazlarıyla yapıldı. Bireylerin plak takılmadan hemen önce (T0), takıldıktan sonraki 4. saat (T1), 2. gün (T2), 1. hafta (T3), 1. ay (T4) ve dişlerinin hizalanmasının sona erdiği zamanda (T5) memnuniyet ve ağrı düzeyleri, tedavi başı ve sonundaki modelleri karşılaştırıldı. Başlangıç ve bitim lateral sefalometrik radyografileriyle analizler yapılarak sanal modellerdeki değişimler değerlendirilmiştir. Tedavi sonrası ölçülen iskeletsel değerler gruplar arası farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
It was aimed to compare the effectiveness, satisfaction and pain levels of clear aligner treatment with different thicknesses in cases with mild crowding in maxillary teeth. In our study, 28 individuals were randomly allocated and treated with aligners with a thickness of 0.5 mm for Group 1 and 0.75 mm for Group 2 (n=14). Digital treatment plans were made with 3Shape Ortho AnalyzerTM program on virtual models created by intraoral scanning. Model and aligner production was done with 3-dimensional printers and vacuum plate devices. Satisfaction and pain was measured before the aligner is inserted (T0), at the 4th hour (T1), 2nd day (T2), 1st week (T3), 1st month (T4) and when teeth are aligned (T5), pre- and posttreatment models and lateral cephalometric radiographs were compared. There was no significant differences between groups for skeletal values and treatment duration. For intragroup comparisons, changes were significant in all values of maxillary dentoalveolar measurements except for U1-SN angle. Increase in maxillary intercanine, interpremolar, intermolar distances and dental arch length was greater in Group 2. There was no significant difference in pain levels between groups at all times; values were lower in Group 1. Highest pain level was reached at T1 in both groups and decreased over time. Satisfaction level was higher and pain level was lower in Group 1, amount of dentoalveolar change was higher in Group 2. Treatment with 0.5 mm aligner is advantageous for patient comfort; it can be concluded that the treatment efficiency of 0.75 mm aligner is higher.