Bathonea kazıları ışığında mezar ve toplu mezar değerlendirmelerinde adli tıp yaklaşımı
Forensic medicine approach in grave and mass grave assessments in the light of bathonea excavations
  1. Tez No: 741883
  2. Yazar: ÖMER TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde yer alan Bathonea antik kentinde 2. Alan olarak adlandırılan bölgede Adli Tıp hekimi nezaretinde tespit edilen 12 adet basit toprak mezar ve 1 adet tonozlu mezarın incelenmesi, mezarlardan çıkarılan iskeletlerin adli antropometrik yöntemlerle kimliklendirme ve ölüm nedenlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Mezarların uygun kişilerin denetiminde optimum şekilde tespit ve açılması, bulgular üzerinde hasar oluşmasını en alt düzeye çekerken iskeletlerin değerlendirmesinde veri kaybını daha makul düzeye çekmiştir. Bathonea Antik Kentinde yaşamış olan kişiler hakkında bilgi elde edilmeye çalışılırken ülkemizde adli makamlarca yapılagelmekte olan fethi kabir uygulamalarına bütüncül açıdan bir yaklaşım sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine 12 simple earth graves and 1 vaulted grave, which were found under the supervision of a Forensic Medicine physician in the area called Area 2 in the ancient city of Bathonea, located in the Küçükçekmece district of Istanbul, and to identify the skeletons excavated from the graves by forensic anthropometric methods and to determine the causes of death. Optimum detection and opening of the tombs under the supervision of appropriate persons minimized the damage to the findings and made the data loss more reasonable in the evaluation of the skeletons. While trying to obtain information about the people who lived in the Ancient City of Bathonea, a holistic approach was presented to the conquistadores' practices that are being carried out by the judicial authorities in our country.