Elias Canetti'nin 'Körleşme' adlı romanında yabancılaşma ve kişilik deformasyonu
Alination and identity deformation in Elias Canetti's novel called 'Auto da fé'
  1. Tez No: 741884
  2. Yazar: BURCU GÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR NALCIOĞLU, DOÇ. DR. ŞAHBENDER ÇORAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada Avusturya edebiyatının öne çıkan isimlerinden Elias Canetti'nin Körleşme adlı eserinde, körleşmenin yol açtığı yabancılaşma Freud'un geliştirmiş olduğu psikanaliz yöntem ışığında irdelenmiştir. Yazar-eser ilişkisinden yola çıkarak ilerlediğimiz çalışmamızda öncelikli olarak yazarın esere yansıması ve eserin yazara yansıması konuları ele alınarak okuyucuda esere ilişkin sağlam bir zemin oluşturulması hedeflenmiştir. Ardından yabancılaşma kavramanın tarihsel gelişimi, hangi disiplinlerde nasıl ön plana çıktığı, düşünürler ve alanında uzman kişiler tarafından nasıl yorumlandığı mercek altına alınarak edebi eserlerden örnekler verilmiştir. Son olarak eserdeki sıra dışı figürlerin diyalog görünümlü monogları ve davranışları mercek altına alınarak, onları adım adım insanlıktan uzaklaştıran durumlar yabancılaşma kavramıyla temellendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the work called Auto da Fé by Austrian litarature's prominent name Elias Canetti, the alienation caused by blindness has been examined in the light of the psychoanalysis method that is developed by Freud. With proceeding on the basis of author-work relation in our study, it is initially dealed with the reflection of the author on his work and the reflection of the work on the author and it is aimed to create a solid ground for the readers. Subsequently, the historical development of the alienation concept, how to come into prominence in different disciplines, how it is interpreted by philosophers and experts from the field topics are examined and examples are given from the literary works. Lastly, the dialog viewed monologues of the extraordinary figures in the work are examined by their behaviours and the situations that dehumanise them gradually are grounded in the concept of alienation.