Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde hukuki düzenlemeler: Kars ili örneği
Legal regulations in prevention of violence against women: The case of Kars province
  1. Tez No: 741882
  2. Yazar: HANDE ÇORUH CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN KURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kadına yönelik şiddet; kadın erkek eşitsizliğinden ve cinsiyete dayalı ayrımcılıktan doğan, kadınları temel hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakan toplumsal bir sorundur. Dünyanın her yerinde kadınlar şiddete maruz kalmaktadır. Gerek uluslararası gerek ulusal alanda, hukuki düzenlemeler ile kadına yönelik şiddet önlenmeye çalışılmaktadır. Ülkemizde de 6284 sayılı Kanun çerçevesinde kadına yönelik şiddetle mücadele edilmektedir. Bu çalışma ile kadına yönelik şiddetin önlenmesinde; hukuki düzenlemelerin öneminin ve etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. 6284 sayılı Kanun'un Kars ilindeki uygulaması incelenerek, özelden genele giden bir yöntemle bu amaca ulaşılmak istenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kadına yönelik şiddetin, kavramsal ve kuramsal çerçevesine yer verilmiştir. İkinci bölümde; kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli roller üstlenen uluslararası düzenlemeler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun incelenmiştir. Dördüncü bölümde Kars ilinin mevcut yapısı ve Kars ŞÖNİM' in 6284 sayılı Kanun'a göre yürüttüğü faaliyetler ele alınmış ve araştırmanın değerlendirilmesi yapılmıştır. Beşinci bölümde ise kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için çözüm ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence against women is a social problem that results from inequality between men and women and gender-based discrimination and deprives women of their basic rights and freedoms. Women are exposed to violence all around the world. Violence against women is tried to be prevented with legal regulations both in the international and national arena. In Turkey, it is tried to prevent violence against women by acting the framework of Law No. 6284. This study aims to demonstrate the importance and effect of legal regulations on preventing violence against women. It was desired to achieve this objective with a method that functioned from the specific to the general by reviewing the practice of Law No. 6284 in Kars province. This study consists of five sections. In the first section, the conceptual and theoretical framework of violence against women is examined. In the second section, international legal regulations assuming significant roles in struggling with violence against women are discussed. In the third section, Law No. 6284 on the Protection of the Family and the Prevention of Violence Against Women is addressed. In the fourth section, the current structure of Kars province and the activities implemented by Kars VPMC (Violence Prevention and Monitoring Center) in accordance with Law No. 6284 are mentioned. In the fifth section, solutions and suggestions for the prevention of violence against women are stated.