تأثیر 8 هفته تمرین مقاومتی هرمی و هرمی واژگون بر سطوح سرمی هورمون های IL15, IGF1, GH مردان جوان فعال
Aktif genç erkeklerde 8 haftalık piramit ve ters piramit direnç antrenmanın IL15, IGF1, GH hormonlarının serum seviyelerine etkisi
- Tez No: 741895
- Danışmanlar: PROF. DR. MAGHSOOD PEERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Farsça
- Üniversite: Islamic Azad University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Direnç eğitiminin büyüme hormonu, insülin benzeri büyüme faktörü ve interlökin 15 üzerindeki etkisine ilişkin araştırma eksikliği göz önüne alındığında, bu araştırmanın amacı, direnç eğitiminin piramit ve ters piramit olmak üzere iki tür direnç eğitiminin akut ve kronik etkilerini karşılaştırmaktır. GH ve IGF-1 seviyeleri Serum IL-15 genç erkeklerde aktifti. Bu amaçla, bu çalışmada 20 erkek rastgele piramit egzersizi ve ters piramit egzersizi olmak üzere iki gruba ayrıldı (her egzersiz grubunda 10 kişi). 8 haftalık direnç eğitimine (piramit veya ters piramit) iki grup katıldı. İlk testten (egzersizlerin başlamasından 48 saat önce) ve son testten (egzersizlerin bitiminden 48 saat sonra) önce, hemen sonra ve iki saat sonra deneklerden kan örnekleri alındı. Çalışılan değişkenlerin hem piramidal hem de ters piramidal gruplardaki değişimlerini incelemek için faktöriyel varyans analizi testi kullanılmıştır. Sonuçlar, 8 haftalık piramit ve ters piramit direnç eğitiminin - her ikisinin de - aktif genç erkeklerin serumunda GH, IGF-1 ve IL-15'i artırdığını gösterdi. Öte yandan, serum GH, IGF-1 ve IL-15'i artırmada piramidal ve ters piramidal tip direnç antrenmanları arasında fark yoktu. Direnç eğitiminin aktif genç erkeklerin vücudunda akut ve kronik anabolik etkiler ürettiği görülüyor ve bu etkilerin piramidin türü ve direnç eğitiminin ters çevrilmiş piramidi ile hiçbir ilgisi yok. Her durumda, doğru sonuçlara varmak için daha fazla sayıda denek içeren daha fazla çalışmaya ve diğer etkili değişkenlerin ölçülmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Considering the lack of research on the effect of resistance training on growth hormone, insulin-like growth factor and interleukin 15, the aim of this research is to compare the acute and chronic effects of two types of resistance training, pyramid and inverted pyramid, on GH and IGF-1 levels. Serum IL-15 was active in young men. For this purpose, 20 men in this study were randomly divided into two groups: pyramid exercise and inverted pyramid exercise (10 people in each exercise group). Two groups participated in 8 weeks of resistance training (pyramid or inverted pyramid). Before, immediately after and two hours after the first test (48 hours before the start of the exercises) and the final test (48 hours after the end of the exercises), blood samples were taken from the subjects. In order to examine the changes of the studied variables in both pyramidal and inverted pyramidal groups, factorial variance analysis test was used. The results showed that 8 weeks of pyramid and inverted pyramid resistance training - both - increase GH, IGF-1 and IL-15 in the serum of active young men. On the other hand, there was no difference between pyramidal and inverted pyramidal type of resistance training in increasing serum GH, IGF-1 and IL-15. It seems that resistance training produces acute and chronic anabolic effects in the body of active young men, and these effects have nothing to do with the type of pyramid and inverted pyramid of resistance training. In any case, in order to draw accurate conclusions, more studies with a larger number of subjects and the measurement of other influential variables are needed.